Vera Ai : Ölen İnsanlarla Konuşturan Yapay Zeka

Ölen insanlarla konuşmak mümkün olabilir mi ? Bir yapay zeka aracı bunu da başarmış olabilir mi ? Vera Ai yapay zeka aracı ölen insanlarla konuşmayı mümkün kılıyor mu ? Vera Ai nedir ? yasaklandı mı ? Bu uygulamanın bir zararı var mı ? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yapay Zekalar günümüzde ciddi bir yer edinmeye başladı. Teknolojinin hemen hemen her alanında karşımıza çıkmaya başlayan yapay zeka uygulamaları bu kez beklentilerin de ötesine geçmişe benziyor. Şimdiye kadar yapay zeka yardımı ile orjinal olup olmadığı asla ayırt edilemeyen resim ve videolar editlendi , hayal ürünü resim ve videolar ürettik , bilgi aktarımı için sorular sorduk cevaplar aldık ama bu sefer duyacağınız yapay zeka aracı belki de kendi alanında tek. Şimdi sözünü ettiğimiz bu yapay zekayı sizler için biraz inceleyelim.

vera.ai yapay zeka , vera.ai yapay zeka nedir

Vera AI Nedir ? Ne işe Yarar ?

Vera Ai bir yapay zeka aracıdır. Bu yeni yapay zekâ uygulaması, arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi klonlayabilme özelliğine sahip. Bu da klonladığınız kişilerle tekrar tekrar görüşebilme şansı veriyor. Bir anlamda klonladığınız insan hiç bir zaman ölmüyor. Peki bu sizce yakınını kaybeden biri için ne anlama gelebilir ? Öldüğünü kabullenemediğiniz biri sanki karşınızdaymış gibi sohbet edebilmeniz ? Vera Ai bu sebeple büyük tepk ile karşılaştı.

Uygulamanın pazarlama aşamasındayken bile insanlar üzerinde oldukça rahatsız edici bir etki bırakmıştı. Şirket lansmanda bile diğer insanlarla olan bağlantınızı değiştirmenin bir yolunu sunuyoruz diyordu. Bu pazarlama materyallerine göre uygulamanın amacı, “özlediğiniz birini yeniden yaratmak” ve böylece “sınırsızca konuşmaya devam edebilmenizi” sağlamaktı.

Vera Ai Yasaklandı Mı ?

Yapay zeka uygulamalarının desteklenmesine alışık olsa da Vera için işler biraz aksi yönde ilerliyor. Uygulama hakkında bir çok rahatsız edici rapor mevcut ve bunlar uygulamanın devamlılığı konusunda sorunlar olacağını gösteriyor. Uygulamanın resmi web sitesine Türkiye üzerinden henüz ulaşım mevcut olsa da Vera AI , bazı ülkelerde artık Google Play Store’da mevcut değil. VeraAI şu anda birçok ülkede yasaklı durumda ve bunların sayısı daha da artacak gibi görünüyor.

Bu arada Vera AI kendi alanında bir ilk değil. Daha önce bunun gibi başka yapay zekâların da ortaya çıktığını görmüştük. Örneğin , Seance AI adlı daha önceki bir yapay zekâ, yapay zekâyı kullanarak sizi ölülerle yeniden buluşturmayı vaat ediyordu.

Uygulamanın zararı var mı kısmına gelirsek henüz bu alanda çıkmış olumsuz bir haber bulunmamaktadır. Gelen tepkilerin çoğunluğu uygulamanın insanların hasret , sevgi , özlem gibi zayıf noktalarından yakalaması ve bunun üzerinden kişileri kendine bağımlı hale getirebilmesi.

Bu yazımızda sizlere Vera Ai yapay zekasının varlığından ve bunun ne işe yaradığından bahsettik. Yakında tamamen yasaklanma ihtimali de mevcut. Bu ve bunun gibi daha fazla yapay zeka makalesi okumak istiyorsanız ilgili kategorimiz olan Yapay Zeka yı takip edebilirsiniz.

Eğer aradığınız konuyla ilgili henüz bir yazımız bulunmuyor ise bizimle iletişime geçebilirsiiz. İletişim bölümümüzden yaptığınız bildirimlere en kısa zaman içerisinde geri dönüş yapmaya çalışıyoruz.

1 yorum
  1. […] İlginizi Çekebilir : Vera Ai : Ölen İnsanlarla Konuşturan Yapay Zeka […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.