Dream Machine : Metinden Video Oluşturan Yapay Zeka

Günümüz teknolojisi yapay zeka alanında adeta çağ atlıyor diyebiliriz. Hemen hemen hergün yeni bir yapay zeka aracı gündeme geliyor ve çok başarılı işlere imza atıyor. Dream Machine isimli yapay zeka da bunlardan biri. Adını sıkça duyacağımız bir yapay zeka aracı olan Dream Machine ne işe yarar ? Nasıl Kullanılır ? Ücret limidir ? Ücretsiz versiyon ve ücretli versiyon arasındaki fark nedir ? Gibi sorularınıza bu yazımızda cevap veriyor olacağız.

Dream Machine yapay zeka aracı

Yapay zeka günden güne yaşamamımıza oturmaya başladı. Bir çok yapay zeka aracı gündelik yaşamda artık ilk başvurduğumuz yer oldu. Eğer bir görsele ihtiyacımız varsa neler istediğimizi yazıyoruz oluşturuyor , bir logoya ihtiyacımız varsa yapıyor , hatta yeni bir müzik yeni bir şarkı yap diyoruz onu da yapıyor ! Bu yazı da bahsedeceğimiz Dream Machine ise sizler için metinden video oluşturuyor.

Metinden video oluşturma denince akla ilk gelen OpenAI Sora yapay zekası gelebilir. Ama maalesef henüz gerçek anlamda aktif olamadı. İşte piyasadaki bu boşluğu değenlendirmek isteyen rakip firma Dream Machine yapay zekasını kullanıma sundu.

Dream Machine Nedir ? Ne işe Yarar ?

Yukarıda belirtmiş olsakta son kez tekrar değinelim. Dream Machine , metinden videolar üretmeye yarayan bir yapay zekadır. Luma AI tarafından yapılmıştır. Yapımcı firma olan Luma AI oldukça tanıdık bir firmadır. Daha önce iPhone’larda 3D fotoğraflar çekebilmeye olanak tanıyan uygulamasıyla tanınır.

Dream Machine Nasıl Kullanılır ?

Dream Macine yapay zekasını kullanmak oldukça kolay. Yapmanız gereken lumalabs.ai/dream-machine sayfasına girmek. Sayfaya giriş yaptığınız da karşınıza bu yapay zeka da üretilmiş videolar çıkacak. İsterseniz bunlara göz atabilir isterseniz sağ üst köşede yer alan TRY NOW seçeneği ile kendiniz birşeyler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Üstelikte ücretsiz !

TRY NOW ( Şimdi dene ) seçeneğine bastığınızda sizi google hesabınız ile giriş yapabileceğiniz bir sayfa karşılıyor. Buraya tıklayın ve kullandığınız bir google hesabı ile oturum açmayı deneyin. İşlemi bitirdikten sonra sizi yine sade bir sayfa karşılıcak. Burada üst tarafta “Yüksek talep nedeniyle ücretsiz katmanları geçici olarak günde 5 nesille sınırlandırıyoruz. Ücretli katmanların kuyrukta önceliği vardır ve günlük limit yoktur.” olduğunu belirten bir yazı , aşağı da ise nasıl bir video yapmak istediğinizi belirtmeniz için bir alan bulunuyor. Size bir de örnek cümle verilmiş. Size geri kalan ise benzer cümlelerle hayal gücünüzü kullanarak videolar oluşturmak.

Burada önemli bir bilgi verelim. Yazacağınız font kesinlikle ingilizce olmalıdır. Aksi taktir de oluşturma başlamıyor. Eğer ingilizce bilmiyorsanız Google Translate kullanarak düşüncelerinizi önce ingilizceye çevirin sonra kopyalayıp ilgili boşluğa yazınız.

İlginizi Çekebilir : Vera Ai : Ölen İnsanlarla Konuşturan Yapay Zeka

Şimdi dream machine kullanarak oluşturulmuş bir video örneği inceleyelim. Örnek olarak belirttiğimiz cümle şu şekilde : a close-up of a dog in sunglasses driving a car through Las Vegas at night’ (güneş gözlüklü bir köpeğin gece Las Vegas’ta araba sürerken yakın çekimi) . Bu komut sonucu ortaya çıkan video ise gerçekten çok iyi.

Eğer ürettiğiniz video gözünüze süre bakımından az geldiyse bunu devam ettirmek istiyorsanız promt girerek devamını getirebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken , ürettiğiniz videonun altında var olan ” extend ” seçeneğine tıklamanız. Bu butona tıkladığınızda video ile ilgili yeni bir prompt yazabileceğiniz bir alan beliriyor ve buraya istediğiniz düzenlemeyi girebiliyorsunuz.

Ayrıca ” extend ” butonu yanında yer alan ” download ” butonundan da videoları indirmeniz mümkün.

Dream Machine Ücretli Mi ? Ücretli ve Ücretsiz Paketler Arasındaki Farklar

Tabi ki diğer yapay zeka uygulamaları gibi bu uygulama da tamamiyle ücretsiz değil. Uygulama sizlere Dream Machine i test edebilmeniz için ücretsiz bir üyelik hakkı tanımlıyor. Bu ücretsiz üyelik ile ayda 30 üretim yapabiliyorsunuz. Eğer ücretsiz üyelik kullanıyorsanız üretiminiz yavaş olacaktır. Çünkü öncelik ücretli olanların olacak , onların talepleri bittikten sonra sizin ki değerlendiriliyor olacak. Ayrıca ücretsiz üyelik paketinde üretilen videolar ticari amaçlarla kullanılamaz. Oysa ücretli paketlerde üretilen videoları ticari olarak kullanmak mümkündür. Ücretli paketler video üretiminde öncelikli olmakla beraber , üretim adetleri de ödediğiniz paket tutarıne göre değişebilmektedir.

Örneğin ; Standart abonelik 120 üretim sınırıyla ayda 29,99 dolar, Pro abonelik 400 üretim ile ayda 99,99 dolar, en üst seviye Premier abonelik ise 2.000 üretim ile ayda 499,99 dolardan sunuluyor. Bu arada tüm bu ücretli paketlere ek olarak ücretsiz pakette yer alan 30 video oluşturma da ekstradan kullanıcılara verilmektedir.

Eğer metinden video oluşturma konusunda başarılı bir yapay zeka uygulaması arıyorsanız LUMA AI tarafından üretilmiş olan ihtiyaçlarınızı giderecektir. Bu yazımızda sizlere Dream Machine yapay zekasının varlığından ve bunun ne işe yaradığından bahsettik. Bu ve bunun gibi daha fazla yapay zeka makalesi okumak istiyorsanız ilgili kategorimiz olan Yapay Zeka yı takip edebilirsiniz.

Eğer aradığınız konuyla ilgili henüz bir yazımız bulunmuyor ise bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim bölümümüzden yaptığınız bildirimlere en kısa zaman içerisinde geri dönüş yapmaya çalışıyoruz.

Sık Sorulan Sorular

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.