Face ID Nedir ? Face ID ye ikinci yüz nasıl eklenir ?

FaceID nedir ? Son zamanlarda sıkça gündeme gelen bu kelime ne anlama gelmektedir ? Güvenliğimiz ile doğrudan ilgili olan FaceID bize ne gibi avantajlar sağlar ? İkinci bir yüz eklemek istediğimiz de neler yapmamız gerekir ? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde telefon ve bilgisayar gibi akıllı cihazlarda birçok güvenlik yöntemi kullanılmaktadır. Eskiden eşitli pin kodlarının güvenliğimizi sağladığı zamanlar mevcuttu. Herkes unutmayacağı şekilde bir kodu kullanır , telefonuna giriş yapmak istediği zaman pin kodu olarak belirlediği 4 rakamı girerdi.

Pin kodundan sonra ise güvenlik işleri için çeşitli desenler kullanılmaya başladı. Karşınıza çıkan ekranda parmağınızla kendinize bir yol haritası çiziyordunuz ve giriş yapmak istediğinizde sizden bu yol haritasını istiyordu. Pin Kodu ve Desen güvenlik ihtiyacını bir derece karşılasa da asla yeterli değildi. Telefonlar için en güvenilir güvenlik önlemi parmak izi iken Apple bunu bir adım daha ileriye taşıyarak Face ID yi çıkardı.

face id nedir nasıl çalılır face id ikinci yüz ekleme

Face ID Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Apple tarafından geliştirilen ve iPhone X ile birlikte tanıtılan bir yüz tanıma teknolojisidir. Bu teknoloji, kullanıcıların telefonlarının kilidini açmalarını, ödeme yapmalarını ve çeşitli uygulamalara giriş yapmalarını sağlar. Parmak izi tanıma teknolojisi olan Touch ID’nin yerini alarak, daha güvenli ve kullanıcı dostu bir deneyim sunmayı hedefler.

Face ID’nin çalışma prensibi oldukça basittir. Ön kameranın yanında yer alan özel sensörler, kullanıcının yüzünü üç boyutlu olarak tarar. Bu tarama sırasında 30.000’in üzerinde görünmez nokta kullanılır ve bu noktalar sayesinde yüzün ayrıntılı bir haritası çıkarılır. Bu harita, daha sonra telefona kaydedilen verilerle karşılaştırılır. Eğer eşleşme sağlanırsa, cihazın kilidi açılır.

Cihaz şifresi yazarken, birisi parolayı görüp girerek telefona erişebilir. Diğer bir güvenlik yöntemi olan desen parolaları da benzer şekilde taklit edilebilir. Ancak, Face ID yüz tanıma özelliğiyle açılan telefon kilidinin diğer kullanıcılar tarafından taklit edilmesi zordur. Ayıca , yalnızca ekran kilidini açmakla kalmaz, aynı zamanda birçok telefon uygulamasında da güvenlik önlemi olarak işlev görür.

Face ID’ye İkinci Yüz Nasıl Eklenir?

iPhone’a ikinci Face ID ekleme özelliği sayesinde akıllı cihaz, başka bir kişiye de emanet edilebilir. Acil durumlarda güvenilir bir tanıdık veya aile üyesine erişim hakkı vermek isteyen kişiler genellikle bunun nasıl yapıldığı konusunda internet üzerinden araştırmalar yapmakta. Aşağıdaki adımları uygulayarak telefonunuza çok kolay bir şekilde ikinci bir yüz tanımlayabilirsiniz.

  1. Ayarlar Uygulamasına Girin: Başka yüz ekleme özelliği için ilk olarak Ayarlar uygulamasına girilir.
  2. Face ID ve Parola Seçeneğine Tıklayın: Aşağı bölümde bulunan Face ID ve Parola’ya tıklanır.
  3. Doğrulama Şifresini Girin: Bu bölümde istenen doğrulama şifresi girilir.
  4. Farklı Bir Görünüş Ayarlayın: Ardından, “Farklı Bir Görünüş Ayarla” seçilir.
  5. Yüz Tanıma Kurulumunu Başlatın: Bu bölümde standart Yüz Kimliği kurulum prosedürü başlar.
  6. TrueDepth Kamerasına Bakın: Düz bir şekilde telefonun üst bölümünde bulunan TrueDepth kamerasına bakılır ve yüz ekranda bulunan çerçevenin içine girecek şekilde tutulur.
  7. Optimum Mesafeyi Ayarlayın: Apple’ın önerdiği şekilde yaklaşık 25–50 santimetre arasında optimum bir mesafe bırakılır.
  8. Tarama İşlemini Tamamlayın: Tarama işlemi tamamlandıktan sonra Devam seçeneğine tıklanır.
  9. Kurulumu Bitirin: Yüz Kimliği ayarları bittiğinde, Bitti’ye tıklanır.

Güvenlik ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işlemi yaparak ikinci bir yüzü telefonuna kaydeden kişilerin güvenlik konusunda sorun yaşamaması için yüzünü tanıttıkları kişiye son derece dikkat etmeleri gerekmektedir. İkinci yüz ekleme işlemi, kullanıcıların telefonlarını güvendikleri kişilerle paylaşmalarını kolaylaştırdığı gibi bir takım tehlikelere karşı da cihazı açık halte getirebilmektedir.

Unutulmaması gerekir ki , İkinci bir Face ID ayarı ile birlikte telefona erişim izni verilen kişiler, satın alma özelliği de dahil olmak üzere cihaz üzerinde tam kontrole sahip olurlar. Aynı zamanda tüm kişisel yazışmalarınızın olduğu veya dosya ve görsellerinizin olduğu yerlere de bu kişiye erişim hakkı verilecektir. Bu özelliği kullanırken dikkatli olunması ve yalnızca güvenilen kişilerin profilinin eklenmesi tavsiye edilir.

Güvenlik açısından, Face ID bilgilerini yalnızca güvendiğiniz kişilerle paylaşmanız önemlidir. Bu sayede, iPhone’unuzun güvenliğini ve gizliliğini korumuş olursunuz. Face ID’nin güvenliği, kişisel bilgilerinizi korumak ve cihazınıza yetkisiz erişimi engellemek için geliştirilmiştir. Ayrıca, Apple’ın bu teknoloji için kullandığı veriler cihazınızda saklanır ve asla Apple sunucularına gönderilmez, bu da verilerinizin güvende olduğunu gösterir.

İlginizi Çekebilir : QR Kod Oluşturma Nedir ? Nasıl Yapılır ? Adım Adım QR Kod Oluşturma

Face ID’nin Kullanım Alanları

Face ID daha çok ekran kilidini açma olarak akıllara gelse de bunun yanında ödemelerle ilgili birçok farklı uygulamada da kullanılmaktadır. Apple Pay gibi ödeme sistemleri buna örnek olarak verilebilir. Apple Pay ile , Kullanıcılar sadece yüzlerini taratarak hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilirler. Ayrıca, banka uygulamaları ve sosyal medya hesapları gibi çeşitli hizmetler de Face ID ile giriş yapılmasını destekler. Bu sayede kullanıcılar, parolaları hatırlamak zorunda kalmadan hızlı ve güvenli bir şekilde erişim sağlayabilirler.

Face ID teknolojisi, gelecekte daha da yaygınlaşabilir ve farklı alanlarda kullanılabilir. Örneğin, akıllı ev sistemlerinde, kullanıcıların yüzlerini tanıyarak evdeki çeşitli cihazları kontrol etmelerini sağlayabilir. Ayrıca, sağlık uygulamalarında, hastaların kimlik doğrulamasını yaparak güvenli bir erişim sağlayabilir. Bu gibi yenilikler, Face ID’nin potansiyelini ve ne kadar geniş bir kullanım alanına sahip olabileceğini gösterir.

Bu yazımızda sizlere Apple ‘ın çıkarmış olduğu ve iphone telefonlarda sıklıkla kullanılan Face ID özelliğinden bahsetmiş olduk. Öncelikle ne olduğu konusunda tanımını yaptık ve çalışma prensibini sizlere anlatmaya çalıştık. İkinci bir yüzün nasıl eklenebileceğini adım adım anlatırken bir sorun yaşamamamız için de uyarılarda bulunduk.

Bu konuda veya Cep telefonları ile ilgili benzer makaleler okumak için Cep Telefonu kategorimize bakabilirsiniz. Eğer aradığınız içerik henüz sitemizde yok ise bizimle iletişim bölümümümüzde yer alan mail hesabımız üzerinden iletişime geçebilir ya da buradan yorum olarak yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Dolby Vision Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Açılır ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.