İnstagram Keşfet Ayarları : Keşfet Ayarları Nasıl Yapılır ?

Sosyal medyanın temel taşlarından biri de instagram. Dünyaca ünlü resim ve video paylaşma platformu olan instagram en çok ilgi çeken bölümlerden biri de keşfet bölümü. Peki instagram keşfet bölümünde çıkan görsel ve videoları ayarlamak mümkün mü ? İnstagram keşfette çıkan görsel ve videolar neye göre çıkıyor ? İnstagram keşfet ayarları nasıl yapılır ? İnstagram keşfette istemediğimiz görsellere ve videolara nasıl engel oluruz ? Bu yazımızda bu sorulara cevap bulacaksınız.

İnstagram Keşfet Ayarları nasıl yapılır

İnstagram Keşfet Nedir ?

İnstagramda normalde resim ve video paylaştığınızda bu paylaşımlarınız sizin profil sayfanızda yer alır. Sizin profil sayfanızın bir diğer adıda sizin duvarınızdır. Buradaki paylaşımlarınızı sizi takip eden kullanıcılar görür. Bir de sizin takip ettiğiniz kullanıcılar vardır. Bunların paylaştıkları da sizin ekranınıza düşer. işte keşfet bölümünün mantığı da tam olarak bundan sonra devreye giriyor..

İnstagram Keşfet sayfası sizin takip etmediğiniz ama takip ettiğiniz kişilerin takip ettiği ya da uygulamada bir çok kişi tarafından izlenme ve görüntülenme almış diğer ifade ile etkileşim almış çeşitli gönderilerin yer aldığı bir instagram bölümüdür. Burada sizin ilginizi çeksin çekmesin bir çok içerik yer almaktadır. Kullanıcılar keşfet ayarları yaparak bu gönderileri kendilerine uygun bir şekilde değiştirebilir ve istemedikleri gönderileri bu bölümden çıkarabilir.

İlginizi çekebilir : TikTok Keşfet Saatleri Nelerdir? Hangi Saatlerde Keşfete Düşülür?

İnstagram Keşfet Bölümünde Neye Göre Görsel veya Video Çıkıyor

İnstagram keşfet bölümünde oldukça karmaşık bir algoritma kullanmaktadır. Bu algoritma içerisinde bir çok faktör göz önüne alınmıştır. Mesela sizin takip ettiğiniz bir kişinin beğendiği bir görsel size keşfette çıkabilir ya da sizinle alakası olmayan yüzbinlerce kişinin beğendiği bir gönderi de karşınıza çıkabilir. Bunların dışında sizin instagram da nelere zaman harcadığınızı çözümleyip benzer konularda gönderiler karşınıza çıkarabilmektedir. Yine benzer bir mantıkta sizin daha önce karşınıza çıkmış ve beğendiğiniz görsellere benzer görsellerde instagram keşfette karşınıza çıkabilmektedir.

İnstagram keşfet ayarları sizi istemediğiniz gönderilerden kurtarma konusunda ihtiyacınız olan bilgidir. Sonuçta instagram ama etiketler yardımıyla ama en popüler gönderiler yardımıyla asla görmek istemeyeceğiniz bir görüntüyü sizin karşınıza çıkarabilir. Çıkmaması için ufak dokunuşlar ile instagramı bu konuda bilgilendirmelisiniz.

İnstagram Keşfet Ayarları Nasıl Yapılır ? İstenmeyen görsellere nasıl engel oluruz ?

Eğer karşınıza çıkan instagram keşfet resim ve videolarından rahatsız iseniz aşağıdaki adımları tek tek uygulayarak size daha uygun görseller çıkmasını sağlayabilirsiniz. Eğer cep telefonunuzdan giriyorsanız..

 • İlk yapmanız gereken instagram resmi hesabına kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak giriş yapmanız.
 • Ardından kendi Instagram profil sayfanıza geliniz.
 • Sayfanın en alt kısmında bulunan “büyüteç” simgesine tıklayınız. Böylece Karşınıza “keşfet” bölümü çıkmış olacak.
 • Karşınıza çıkmasını istemediğiniz bir gönderiyi seçiniz ve sağ üst kısımda bulunan üst üste görülen üç nokta üzerine tıklayınız.
 • Üç nokta kısmına tıkladığınızda karşınıza “ilgilenmiyorum, bu hesap hakkında , Şikayet et , içerik tercihlerini yönet,” gibi seçenekler çıkacaktır.
 • Burada ilgilenmiyorum seçeneğini seçiniz. İnstagram benzer görselleri size göstermeyecektir.

Eğer bilgisayardan giriş yapıyorsanız benzer şekilde ;

 • İnstagram sayfasına gelin ve giriş kısmına kullanıcı adı ve şifrenizi girerek giriş yapın.
 • Giriş yaptığınızda karşınıza gelen sayfada sol tarafta bir menü bulacaksanız.
 • Bu menüde yer alan “Pusula” simgesine tıklayınız. Böylece Karşınıza “keşfet” bölümü çıkmış olacak.
 • Karşınıza çıkmasını istemediğiniz bir gönderiyi seçiniz ve sağ üst kısımda bulunan üst üste görülen üç nokta üzerine tıklayınız.
 • Üç nokta kısmına tıkladığınızda karşınıza bu kez daha fazla seçenek çıkacak ama aralarında ilgilenmiyorum seçeneği olmayacak. Bu kez “şikayet et seçeneğini” seçin.
 • Şikayet et seçeneğini seçtiğiniz de size bu kez nedenini soracak. Burada en son da yer alan ” Sadece bundan hoşlanmadım ” seçeneğini seçin. İnstagram benzer gönderileri size keşfet kısmında göstermeyecektir.

Bu yazımızda sizlere Dünya’nın en popüler sosyal medya uygulamalarından olan instragram için instagram keşfet ve İnstagram Keşfet ayarları hakkında bilgi vermeye çalıştık. İnstagram ile ilgili daha fazla bilgi almak için ilgili kategorimiz olan instagram kategorimizi takip edebilirsiniz. Eğer instagram ile ilgili aradığınız bilgi henüz sitemize eklenmedi ise bizimle iletişim bölümümüzden iletişime geçebilirsiniz.

İnstagram keşfet ayarları ile ilgili sormak istediğiniz sorular var ise ya da eklemek istediğiniz bilgiler var ise bize yorum olarak yazabilirsiniz. Eğer sitemizde aradığınız bilgiler henüz sitemize eklenmemiş ise bize iletişim bölümü üzerinden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.