Microsoft Excel ile Çeviri Yapma ve Dili Algılama Nasıl Yapılır ?

Microsoft programları Dünya üzerinde en çok kullanılan ofis programlarıdır. Özellikle Excel her türlü işletme de mutlaka kullanılır. Aynı şekilde her öğrenci de hayatında mutlaka bir kaç kez Excel ile çalışmıştır. Kişisel bazı kayıtlar için bile Excel kullanılabilmektedir. Bu yazımızda sizlere , hayatımızda bu kadar sık karşımıza çıkan Microsoft Excel ile çeviri yapma özelliğini nasıl kullanacağınızı anlatacağız. Excel ile çeviri nasıl yapılır ? Excel ile Var olan dilin hangi dil olduğu nasıl tespit edilir ? İşte Excel translate özelliği..

Excel translate özelliği şuan için çok yeni bir özellik. Kullanıcı deneyimini arttırmayı ve kullanıcılar için işleri kolaylaştırmayı amaçlayan Microsoft , Excel Translate ve dil algılama özelliğini bizlere Fonksiyon olarak sunuyor. Henüz test aşamasında olan Excel’in yeni özelliklerinin nasıl ve hangi komutlarla kullanılacağı ise belli oldu.

excel ile ceviri yapma nasıl olur excel ceviri fonksiyonu

Microsoft Excel ile Çeviri Yapma Fonksiyonu

Microsoft Excel ile çeviri fonksiyonunu kullanmak isteyen kullanıcıların “TRANSLATE” fonksiyonunu kullanması gerekecek. Bu fonksiyonu kullanabilmesi için yazması gereken kod ise aşağıdaki gibi olacaktır.

TRANSLATE (çevirisi yapılacak kelime, [kaynak dili], [çeviri dili])

Bu kodu yazdığınızda söz konusu kelimenin iki dil arasındaki çevirisi anında karşınıza gelecek. Fonksiyonun nasıl kullanıldığını gif ile görmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Microsoft Excel ile Dili Algılama Fonksiyonu

Microsoft’un kullanıma sunmaya hazırladığı bir başka fonksiyon da karşınıza çıkan yabancı bir dilin hangi dil olduğunu göstermeye yarayan “DETECTLANGUAGE” fonksiyonu. Bunun için yazmanız gereken kod aşağıdaki gibidir.

“DETECTLANGUAGE(“dili tespit edilecek metin”) 

Bu kodun karşılığında size mecvut dilin hangi dil olduğu bilgisi gelecektir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu fonskiyonlar ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un 2 yeni fonksiyonudur ve henüz test aşamasındadır. Şuan da bunlara Microsoft 365 Insider kullanıcıları ulaşabilmekte ve deneyimleyebilmektedir.

GOOGLETRANSLATE Kullanarak Excel ile Çeviri Yapma

Bu yazımızda sizlere 2 yeni fonksiyondan bahsetmiş olsakta excel ile çeviri daha önceki yıllarda da mümkün olan bir seçenekti. Burada belirtmemiz gereken şu ki daha önceki yıllarda yapılan excel çevirileri Google’ın Translate özelliği kullanılarak yapılan çevirilerdi. Bu özellik şuan da GOOGLETRANSLATE kullanılarak yapılabilmektedir. Nasıl yapılacağı konusunda ise aşağıdaki kısa videoyu izleyebilirsiniz.

Yeni fonksiyonların herkese kullanımı açılması sayesinde tüketiciler artık çeviri hizmeti için ekstra bir kaynak kullanmak zorunda kalmıcak. Microsoft çeviri işini google ‘ın translate özelliğini kullanmadan halledebilecek.

Bu yazımızda sizlere Microsoft Excel ‘in kullanıma sunmaya hazırlandığı 2 yeni özelliği anlatmaya çalıştık. Eğer bunun gibi Microsoft Office programları ile ilgili yeni özellikler okumak ve öğrenmek istiyorsanız ilgili kategorimiz olan Microsoft Office kategorimizi takip edebilirsiniz. Eğer aradığınız yazı henüz sitemizde mevcut değil ise bize yorum olarak yazabilir ya da iletişim bölümümüzden ulaşarak iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.