Temu Alışveriş Sitesi Güvenilir Mi ? Temu Neden Ucuz ? Ürünler nereden geliyor ?

Son zamanların popüler siteleri arasında Temu internet sitesi hızla kendine yer bulmaya başladı. Herhangi bir sayfaya girdiğinizde karşınıza çıkan ürün reklamlarında karşınıza çıkan bu site özellikle fiyatları ile dikkat çekmeyi başarıyor. Peki ama Temu alışveriş sitesi güvenilir mi ? Neden Temu ürünleri bu kadar ucuz ? Temu şirketinin merkezi neresi ? Ürünler nereden geliyor ? Bu yazımızda tüm bu sorularınıza cevap veriyoruz. Gittikçe hızla yükselen ve sık sık karşınıza çıkan Temu sitesi hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgiler.

temu alışveriş sitesine mobil uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz

E-ticaret artık hayatımızın olmazsa olmazları arasına girmeyi başardı. Başlarda belki hepimiz biraz uzak durmayı tercih ettik , ürünleri görüp elleyebildiğimiz , karşımızda bir esnaf kardeşimizin olduğu yerlerden alışveriş yapmayı tercih ettik. Ama gelişen teknoloji , çağın getirdikleri , günümüz ekonomik şartlarının ağırlığı insanlara farklı alışveriş seçeneklerine yöneltti.

Günümüzde Hepsiburada, Trendyol , N11 , Gittigidiyor gibi dev e-ticaret siteleri Türkiye de e-ticaret denince akla gelen en önde e-ticaret firmaları arasında yerini alıyor. Bu sitelerin günlük kullanım hacimleri ve yapılan ticaret hacimleri milyonları buluyor. Bir de Türkiye dışında tüm Dünya da satışa açık olan bazı platformlar mevcut. Alibaba bunlar arasında belki de en başta gelen firmadır. Bugünler de adını sıkça duymaya başladığımız Temu (tee-moo) sitesi de aynı Ali Baba gibi tüm Dünyaya satış yapmayı hedefleyen Amerikan merkezli bir sitedir. Firmanın resmi sitesi temu.com’dur. Siteyi ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Temu Alışveriş Sitesi Nasıl Bir Site ?

Siteyi ziyaret ettiğiniz de karşınıza ingilizce olarak çıkabilir. Eğer ingilizceniz yoksa sitede yazılanları daha anlaşılır kılmak için sitenin sağ üst köşesinde bulunan bayrak resmine ( muhtemelen sizi ingiltere bayrağı karşılıcak ) tıklayınız ve buradan Türkçe’yi seçiniz. Siteyi aşağı doğru kaydırdığınız da ise 10 larca kategori de binlerce ürünün sizi karşıladığını göreceksiniz. Burada dikkatinizi çeken en önemli unsur hiç şüphesiz ki ürünlerin fiyatları olacak.

Ürünlerin fiyatlarını inceleyecek olursanız yukarıda belirttiğimiz Türkiye deki popüler e-ticaret sitelerindeki ürünler ile Temu sitesinde yer alan ürünler arsaında fiyat farkları olduğunu göreceksiniz. Peki bu fiyat farkları neden kaynaklanıyor ? Acaba ürünlerin sahte olma durumu var mı ? Aldığım ürün gerçekten gönderilir mi ? Bu alışveriş sitesinde fiyatlar neden ucuz ? Eğer sizde kafanızda bu şekilde soru işaretlerine sahipseniz konunun detaylarına girmeye başlayalım.

Temu Alışveriş Sitesi Neden Ucuz ?

Öncelikle sitenin bu kadar uygun fiyatlı ürünler satmasının bir sebebe bağlı olmadığını birkaç sebebin meydana gelmesi sonucu bu uygun fiyatlara erişebildiğinizi belirtelim. işte ürünlerin uygun fiyatlı olarak satılmasına sebep olabilecek 4 ana etken ;

  • Aracıyı ortadan kaldırıyor : Temu alışveriş sitesinin en büyük artısı malı direkt olarak üretici firmalardan ya da fabrikalardan alabiliyor olmanız. Bu da ticaretin içinde yer alan distribitör firma , toptancı firma , perakendeci kavramlarını ortadan kaldırıyor. Normalde bir ürün satın aldığınız o ürün size ulaşana kadar tüm bu ticari unsurların elinden geçer ve haliyle herkes kendi karını koyarak ürünü size ulaştırır. Ama bu site de bu unsurların hiç biri yok.
  • Site henüz çok yeni ve rekabet için düşük fiyat politikası var : Temu alışveriş sitesi 2022 yılında ticari faaliyete başlamıştır. Bu bakımdan piyasadaki global anlamda en genç e-ticaret platformudur. Platform yöneticileri zaten oturmuş olan bir pazar olduğunun ve bu pazara girmek için farklılıklar getirmesi zorunda olduğunun bilincinde. Bu bakımdan da herkesi satıcı yapmıyor. Gerçekten düşük fiyatta ürün satabilecek üreticileri bünyesinde bulundurmaya çalışıyor.
  • Satıcıların kendi arasındaki rekabet : Satıcılar da platform da öne çıkabilmek adına kendileri ile yarışıyor. Sitede bir ürünü incelerken size benzer ürünler şeklinde bir buton gösteriyor. Bu butona tıkladığınızda benzer ürünü satan başka satıcılara ulaşabiliyorsunuz. Bu da size diğer farklı fiyatları da görme şansı tanıyor. Satıcılar arasında en yüksek başarılı puana sahip olan ve en düşük fiyat veren siparişleri kapan taraf oluyor.
temu sitesi üzerinden türkiyeden alışveriş yap
  • Üretim maliyeti oldukça düşüktür. Temu Amerikan menşei bir firma olsa da ürünlerini Çin üzerinden gönderiyor. Çin büyük insan nüfusu ile düşük ücretlerde insan gücü imkanı sunuyor. İş gücünün büyük ve ucuz olması, şirketlerin maliyetini azaltan faktörler arasında yer alıyor. Bu da müşterilerin uygun fiyatlı ürünlerle buluşmasına yol açıyor.

Temu Alışveriş Sitesi Güvenilir Mi ?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki hiç bir E-Ticaret platformu yüzde yüz olarak güvenli değildir. Firma yetkileri tarafından olmasa bile ard niyetli saldırganlar tarafından her site hacklenebilmekte ve çeşitli kullanıcı bilgileri ele geçirilebilmektedir. Bu olay sadece Temu üzerinde değil tüm E-ticaret sitelerinde aynıdır.

Temu internetten alışverişi güvenli hale getirmek adına e-ticaret sitelerinde güvenlik konusunda kırmızı çizgi olana Secure ve SSL sertifikalarını kullanıyor. Bu ibareler siber saldırılara karşı sitenin korunulduğunu belirtmektedir. Yine de belirtmek isteriz ki bu tür sitelerden alışveriş yaparken kullandığınız yüksek limitli kredi kartlar yerine , bankanızın internet bankacılığını kullanarak sanal kartlar oluşturmanız , buraya alacağınız ürün bedeli kadar bir ücret yükleyerek , sipariş aşamasında sanal kart numaralarını girmenizdir.

Temu sitesini taklit eden dolandırıcılık amaçlı sitelerde mevcuttur. Site görüntüsü birebir aynı olsa da sipariş sırasında verdiğiniz bilgiler kötü niyetli insanların eline ulaşabilmektedir. Bu bakımdan Temu sitesinden alışveriş yapmadan önce mutlaka doğru site adresinde olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Temunun güvenliği konusuna gelirsek burada satıcının ne kadar güvenilir olduğu da sorgulanmalıdır. Bu konuda sizi aydınlatacak en önemli unsur , satın almayı düşündüğünüz ürün hakkında daha önce yapılmış olan yorumlardır. Burada yer alan yorumlar o ürün için ne diyor ? Gerçekten ürün görselde gözüktüğü gibi mi ? Ürün tam olarak eksiksiz geldi mi ? Doğru ürün geldi mi ? Ürün kalitesi nasıl ? gibi sorulara cevapları yorumlar bölümünden inceleyerek ulaşabilirsiniz. Yaptığımız gözlemlere göre hem memnun olan taraf var hem de aldığı üründen memnun olmayan taraf var. Bu bakımdan karar vermek sizin alacağınız risklere kalıyor.

Temu ayrıca alıcı koruma programı üzerinden de hem dolandırıcılık hem de sahte ürünlere yönelik koruma sağladığını belirtmektedir. Bu da siz ürünü teslim aldıktan sonra onaylamanız durumunda paranın karşı tarafa iletileceği anlamına gelmektedir. Bu durumda iş sizin onayınıza kalacağı için size mecburen bir ürün gönderilmek zorunda olacaktır. Elinize geçen ürüne göre onay verip , vermemeniz tamamen sizin elinizdedir.

Temu Hakkında Sık Sorular Sorular

Bu yazımızda sizlere son zamanların popüler e-ticaret platformu Temu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu ve bunun gibi daha fazla sayfa hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız İnternet bölümümüzü takip edebilirsiniz. Eper istediğiniz siteye henüz sitemizde yer verilmediyse bize yorum olarak incelenmesini istediğiniz siteyi yazabilir ya da iletişim bölümümüzden bize mail atarak ulaşabilrisniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.