Zoom Nedir ? Zoom Ne İşe Yarar ? Zoom ile Neler Yapılabilir ?

Covid-19 nedeniyle sokaklarda dolaşmanın bir takım yasaklarla sınırlı olduğu , okulların kapalı olduğu ve yüz yüze eğitimin yerini internet üzerinden uzaktan eğitimin aldığı şu günlerde öne çıkan bir uygulama var. Bu uygulamanın adı Zoom ya da Zoom Cloud Meetings. Bu uygulama ders verme ve alma üzerine kurgulanmış bir görüntülü konuşma programıdır.

Zoom, basit şekilde görüntülü konuşmalara katılabileceğiniz, genellikle uzaktan eğitim sırasında kullanılan ve kullanışlı özelliklere sahip bir Windows uygulamasıdır.

Zoom görüntülü konuşma nasıl yapılır?

Zoom uygulamasını indirdikten sonra programa çift tıklayarak giriş yapıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda varsa kullanıcı adı ve şifremiz ile giriş yapıyoruz. Yoksa bir kullanıcı oluşturuyoruz.

Giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan ekranda Turuncu Kamera İşareti olan New Meetings yazısına tıklıyoruz. Buraya tıklamamız ile hemen altında bazı seçenekler çıkacaktır. Burada Start with video seçeneğine tıklayarak, görüntülü konuşmayı başlatıyoruz.

Kendimizi gördüğümüz ekranın altında Invite butonu bulunuyor. Bu butona tıkladıktan sonra odanızın paylaşma seçenekleri geliyor. Eğer e-mail yoluyla bağlantıyı paylaşmak istiyorsanız, ekranında ortasında duran butonlara basıyoruz. Direkt olarak adres yollamak istiyorsak, ekranın altında yer alan URL kopyalama seçeneklerine basarak, gerekli adresi alıyoruz.

Ardından bu adresi, konuşmaya katılacak kişiye gönderiyoruz ve konuşmayı başlatmış oluyoruz.

Zoom görüntülü konuşmaya nasıl katılırsınız?

Zoom programı üzerinde açılmış bir görüntülü konuşmaya katılmak oldukça basittir. Öncelikle odanın bağlantı adresi sizde olmalı. Odayı açan kişinin size bir bağlantı adresi göndermesi gerekmektedir.

Ardından sadece Join a Meeting diyerek, konuşmaya dahil olmanız mümkün. Eğer oda şifreli ise Join a Meeting butonuna basmanız ardından, şifreyi girmelisiniz. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki , Zoom da birebir sohbet edebileceğiniz gibi , tele konferanslar oluşturup daha çok kişiyle aynı anda konuşmanızda mümkün. Bu da evden çıkmadan internet üzerinden bir toplantıyı gerçekleştirebilmeniz demek oluyor.

Zoom Android uygulaması özellikleri

 • En iyi Android video toplantı kalitesi
 • En iyi Android ekran paylaşım kalitesi
 • Doğrudan Android cihazınızdan ekran paylaşımı
 • Ekran paylaşımı fotoğrafları, web ve Google Drive, Dropbox veya Box dosyaları
 • Mobil ve masaüstünden grup metni, görüntü ve ses gönderme
 • Kişi uygunluk durumu
 • Telefon, e-posta veya şirket kişilerini kolayca davet edin
 • Etkileşimli katılımcı veya salt görüntüleme web semineri katılımcısı olarak katılın
 • WiFi, 4G / LTE ve 3G ağları üzerinden çalışır
 • Yoldayken güvenli sürüş modu
 • Android, diğer mobil cihazlar, Windows, Mac, iOS, ZoomPresence, H.323 / SIP oda sistemleri ve telefonlardaki herkesle bağlantı kurun

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Zoom görüntülü konuşma programı, birçok detay sunuyor. Yukarıda söylediğimiz gibi öğretme üzerine kurgulanmış olan programın özellikleri ise hemen aşağıdaki gibi. Zoom ücretli üyelik avantajlarını ise bu siteden okumanız mümkün.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.