Youtube’ta Videolar Kaç MB Veri Harcar?

Günümüzün tartışmasız video paylaşım sitesi olan Youtube bir çok cep telefonu kullanıcısının zaman yoğun olarak zaman harcadağı platformlardan biri. Hatta günümüz de Bir çok insan bu platformu para kazanmak için kullanıyor ve içerik üreterek kendine bir iş kolu üretip kazanç elde ediyor. Diğer insanlar ise eğlence veya bilgi amaçlı bu videoları izliyorlar. İzlenen her videonun ise bize internet kotamızdan zarar yazdığını biliyor muydunuz ? Yani ne kadar çok youtube videosu o kadar hızla boşalan ve biten internet megabaytları demek. Peki izlediğiniz bir videonun ortalama kaç mb yediğini hiç düşündünüz mü ?

Bu soruyu soruyu zaman zaman kendinize sormuş olmanız mümkün. Özellikle mobil veri üzerinden video izlemek oldukça riskli bir durum nitekim sadece bir video izleyerek tüm internet paketinizi bitirmeniz ihtimal dahilinde. İşte bu noktada ufak bir hesap ile izleyeceğiniz videonun kaç MB Veri harcadığını anlamaniz için sizlere tablo şeklinde bilgi sunacağız.

Aşağıdaki tabload ; Videoların kalitesi ve bir dakika için harcadığı verinin ne kadar olduğu görünüyor.

1 144p 1.90 MB
2 240p 2.70 MB
3 360p 4.40MB
4 480p 7.70 MB
5 720p HD 14.50 MB
6 1080p HD 27.61 MB

Sizlere sunduğumuz bu tabloda YouTube’ta ortalama bir videonun kalitesine göre dakikada kaç MB veri harcadığını gösterdik. Eğer internet limitiniz kısıtlı ve kontrollü bir şekilde YouTube’ta video izlemek isterseniz buradaki tabloyu esas alarak daha az veri harcayabilirsiniz. Fakat az veri harcamanın da daha az görsel kalite olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.