YouTube’da küfürlü yoruma dava açıldı!

İlk kez Türkiye’de bir YouTuber küfürlü yorum için dava açtı. Kollama, ağır hakaret içeren yorumu gördükten hemen sonra avukata müracaat ederek dava açtı. Yorumu yapan kişi hapis cezasıyla karşı karşıya.

Ekin Kollama, bugün yayınladığı bir video ile internetteki ‘siber zorbalık‘a dikkat çekti. Geçtiğimiz aylarda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu öncülüğünde siber zorbalığın önüne geçmek için ‘Farkına Var‘ kampanyası başlatılmıştı. Davalık olan yorum da hakaret etmenin sonuçlarını gözler önüne serdi.

Ekin Kollama’dan haklı dava
260.000’e yakın abonesi olan Ekin Kollama, kendisine gelen bir yorum için davacı oldu. Youtube’dan yapılan yorum, cinsel sapkınlık içerdiği için dava konusu oldu.

Kollama, Youtube’da yazılan hakaret içerikli yorumu görür görmez ekran görüntüsü aldı. Aynı zamanda, yorumu yazan kişinin profil detaylarına ulaşarak, onları da kaydetti. Bütün saygı ve görgü kurallarını aşan, cinsel sapkınlık içeren yorum, ekran görüntüleri alındıktan sonra avukata götürüldü.

”Hakaret içeren yorumlara ücret ödemeden dava açabilirsiniz”
Ekin Kollama, bu siber zorbalığa daha fazla dikkat çekmek için yaşanan tüm süreci bir videoyla takipçilerine anlattı. Avukatlık ofisinde başlayan videoda dava süreci detaylıca anlatılıyor.

Avukatın verdiği bilgiye göre hakaret, tehdit ve şantaj gibi suçlarda suç öğrenildikten sonraki 6 ay içerisinde şikayette bulunulması gerekiyor. Şikayet kolluk kuvvetlerine ya da adliyeye yapılabiliyor. İşlenen suç ‘kamu davası‘ olarak kabul ediliyor. Bu nedenle avukatlık ücreti ya da yüksek ücretler ödemeden dava açabiliyorsunuz.

”Veriler Saklanıyor”
Hakaret içeren yorumu yazan Hakan Kanyılmaz, şu anda 3 ay ila 2 yıl arasında değişen hapis cezasıyla yargılanıyor. Hakan Kanyılmaz’ın ağır hakaret içeren yorumuna Ekin Kollama, ”Mahkemede görüşürüz” cevabını vermişti. Gelen cevap üzerine de hakaret içeren yorum silindi. Ancak, yorumlar silinse dahi sistemde kayıtlı olduğu için kolaylıkla dava açılabiliyor.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.