YouTube ’daki Kısa Videoların Yerini Neden Uzun Videolar Alıyor?

Eğer sıkı bir youtube takipçisi iseniz yeni çekilen youtube videolarının sürelerinin uzadığını fark etmişsinizdir. Videoların uzunluklarının her geçen gün artmasının ardındaki sebep bazen merak konusu olsa da cevabı çok basit.

Canımız sıkıldığında ya da boş zamanlarımızda en çok vakit geçirdiğimiz sitelerden biri hiç şüphesiz youtube. Ya da bir konuda bir video izlemek istediğimiz zamanda ilk başvurduğumuz sitelerden biri yine youtube. Eskiden youtube ta izlediğimiz videolardan sonra ardı arkaya değişik videolar gelirdi. Şimdi ise bir video o kadar uzun oluyor ki ya hızlı hızlı  geçerek izliyoruz ya da bitmeden kapatıyoruz. Peki bunun sebebi ne olabilir ?

Bildiğiniz üzere youtube içerik sağlayacılarına finansal destek sağlıyor. Hal böyle oluncada herkes para kazanmak için youtube a birşeyler koyuyor. Ne kadar çok video o kadar para demek sonuçta. Ama youtube 2018 Ocak itibari ile kazandırma politikasında değişikliklere gitti. Eskiden 10 bin gösterim sınırını aşan kanal para kazanmaya başlarken şimdi bir kanalın para kazanması için 4000 bin saat izlenme ve en az 1000 adet üye olması zorunluluğu geldi.

Ayrıca Youtube bir televizyon kanalı gibi hareket etmedi. Özel şovlar hazırlanması , Youtube Red gibi ücretli üyeliklerin olması daha uzun videoların ortaya çıkmasına sebep oldu ve tabi ki yine daha uzun süreli videolara daha çok para kazandıran reklamlar vermesi daha sık göstermesi de uzun videoların yayılmasında oldukça etkili oldu.

Peki, “kanıt” olarak nitelendirdiğimiz bu argümanların bilimsel bir açıklaması bulunuyor mu? Pew Araştırma Merkezi’nin yaptığı bir araştırmada altı hafta boyunca 170.000 defa siteye girildi ve YouTube’un önerileri takip edildi. Araştırmacılar 300.000 video izlediler ve iki adet örüntüyü keşfettiler. Birincisi herkesin tahmin edebileceği gibi daha büyük kanalların önerilenler listesinde bulunduğuydu. İkincisi ve öne sürdüğümüz argümanları kanıtlar nitelikte olan örüntü ise önerilen videoların git gide uzadığı yönündeydi. Başlangıçta 8,5 dakika uzunluğundaki videolar önerilenlerde bulunurken bu sayı 12 dakikaya, sonrasında da 15 dakikaya çıktı.

Youtube yaptığı hamleler ile bir video sitesi formatından çıkıp adeta bir eğlence platformuna dönüşüyor. Bu politikası büyük hayran kitlesine sahip kanallar için daha büyük avantajlar getirirken , küçük kanallar ve daha yeni gelişme aşamasındaki kanallar için ise caydırıcı bir etkiye sahip.  Youtube bu politikasında ısrar edecek mi yoksa eski formatına geri mi dönecek ? Bunu zamanla görücez…

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.