WordPress.com Servisinde Neleri Yapamazsınız ?

Blog açmaya karar verdiğiniz zaman önünüzde iki çeşit seçenek var. Ya para ile domain ve host olarak site açıp blog oluşturmak ( bu maliyetli bir yoldur ve az çok webmaster olma bilgisi isteyebilir ) ya da ücresiz blog servislerine kayıt olup onların verdiği domain ve kurallarla yaşamak. ( ücret yok , özgürlükte yok )

Diyelim ki masrafsız bir blog açmaya karar verdiniz. Sonuçta tutup tutmayacağı belli değil. O halde Blogunuzu açmaya karar verdiğinizde kafanızda muhtemelen başka bir soru işareti belirecektir: Nereden, nasıl blog açacağım? Bu konu ile ilişkin günler sürecek derin araştırmalara girebilirsiniz çünkü içinden çıkamayacağınız kadar fazla blog açma servisi var. Bu servislerin arasından size hitap edeni bulmak biraz güç olacaktır.

Hangi blog açma servisini kullanacağınızı söyleyemeyiz , tercihler kişiden kişiye , beklentilere göre değişkenlik gösterir. Tavsiye verebilir miyiz ? Belki başka bir yazı da neden olmasın…

Ücretsiz hizmetler genellikle bazı sınırlamalarla ücretsiz olur. Sınırlamaların kaldırılması için hesabınızı ücretli pakete yükseltmeniz istenir. Sınırlamalar ancak hesabınızı yükselttiğiniz vakit kaldırılır. Ücretsiz blog açma hizmetlerinden biri olan WordPress’te sınırlamaları kaldırmanın iki yolu var: WordPress.com hesabınızı yükseltebilir veyahut WordPress.org’dan WordPress scriptini indirerek kendi sunucunuza yükleyebilirsiniz. ( paralı yöntem )

WordPress.com Blog Hizmetinde Neler Yapamazsınız ?

Eklentiler: WordPress’in diğer blog servislerinden üstün olmasının en başta gelen nedeni, çok çeşitli eklentilerinin olmasıdır. WordPress.com’da bu eklentileri blogunuza yükleyemezsiniz.

Eğer parayla host ve domain hizmeti alıcaksanız , WordPress.org’da istediğiniz bütün ücretsiz eklentileri blogunuza yükleyebilirsiniz.

Reklamlar: WordPress.org ile bütün reklam servislerini kullanabiliyorken, WordPress.com’da AdSense ve benzeri reklam servislerini kullanamıyorsunuz. Bu da şu demek oluyor , beleşten para kazanmanıza wordpress.com izin vermiyor maalesef.

Temalar: Temalar, bir kullanıcıyı blogunuzda tutmada ve bir kullanıcıyı blogunuzu düzenli olarak takip etmesini sağlamada büyük bir rol oynar. WordPress.com’un temaları haricinde dışarıdan bir tema yükleyebilmenize izin verilmiyor. WordPress.org’da ise blogunuza istediğiniz her türlü temayı yükleyebilirsiniz.

WordPress.com hiçbir kod bilgisi olmayan, sadece içerik yazıp yayımlamak isteyenler için seçilebilir ancak bundan daha fazlasını isteyenler ya WordPress.com hesabını yükseltmeli ya da WordPress.org’dan WordPress scriptini indirmeli ve kendi sunucusuna yüklemelidir.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.