WinRAR’la Dosya Şifreleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Winrar programını aranızda bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Biraz bilgisayar dünyası ile haşır neşir iseniz bilgisayarlara kurulan ilk programlardan birinin Winrar olduğunu mutlaka bilirsiniz. En çok bilinen sıkıştırma programı olan Winrar ile dosya şifreleme işlemlerinin de yapılması mümkündür. Eğer sizin için özel bir dosyanız varsa ve bunun bilgisayarınızı kullanan diğer kullanıcılar tarafından görünmesini istemiyorsanız Winrar bu konuda size yardımcı olacaktır. Peki şifreleme işlemini nasıl mı yapacaksınız ? İşte bu yazımızda arşiv dosyası şifreleme ile ilgili bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz..

WinRAR’la Dosyaları Nasıl Şifreleyebilirsiniz?

Tabi ki ilk önce Winrar ile şifreleme işlemi yapabilmek için bu programı bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Muhtemelen şimdiye kadar çoktan kurmuşsunuzdur bile ama yine de biz size yardımcı olması açısından winrarın güncel sürümünün linkini buraya koyalım. Verdiğimiz linke tıklayarak önce programı bilgisayarınıza indirin ardından ise indirdiğiniz dosyayı bilgisayarınıza kurun. Kurulum işleminden sonra dosya şifrelemek için yapmanız gerekenler aşağıda adım adım gösterilmiştir..

  1. Arşiv haline getireceğiniz dosyaları oluşturduğunuz bir klasörde bir araya getirin.
  2. Bu klasöre sağ tıklayın ve ‘Arşive Ekle’ butonuna basın.
  3. Üst kısımda yer alan ‘Gelişmiş’ sekmesine tıklayın.
  4. ‘Parola Ayarla’ butonuna basın.
  5. İstediğiniz şifreyi girin.
  6. ‘Tamam’a basın ve devam edin.

Neden Dosyalarınızı Winrar Kullanarak Sıkıştırmalısınız?

Yukarıdaki adımları uygulayarak dosyalarınızı başarılı bir şekilde şifreleyebilirsiniz. Tüm bu adımların ardından arşive erişmek isteyen kullanıcılar sizin belirlediğiniz parolayı kullanmak durumunda kalacaklar. Eğer ellerinde parola yoksa, bu arşive ve dosyalara erişemeyecekler.

WinRAR Nedir?

Dosya sıkıştırma programı olarak kullanılan Winrar, belgelerin dijital ortamda saklanmasını sağlayan bir yazılımdır. Eugene Roshal yazılımın ilk geliştiricisidir. Yazılımın geliştirilmesi için Roshal’ın ekibine daha sonra Alexander Roshal da dahil edilmiştir. Türkçe de dahil olmak üzere sayısız dilde kullanıcılara sunulan yazılım, dosyaları sıkıştırma yanında dosya boyutunu küçülterek arşivleme yapan etkili bir araçtır.

Günümüzde internetten indirilen birçok dosya, sıkıştırılmış dosya olarak karşımıza çıkıyor. Bu dosyaları kullanabilmek veya açabilmek için de bilgisayarda dosya sıkıştırma programı Winrar’ın yüklenmiş olması gerekiyor. Mevcut dosyaları sıkıştırıp saklama yanında internetten indirilen sıkıştırılmış dosyaları açıp kullanmak için ihtiyaç duyulan bir program olan Winrar, birçok faydası ile kullanıcının işini kolaylaştırıyor.

Onlarca işletim sistemi tarafından desteklenen RAR formatını kullanabilmek için yapılmış bir program olan Winrar’a neden ihtiyaç duyulduğunu şu şekilde sıralayalım:

Güvenlik: Bilgisayarda bulunan dosyaların güvenliği her zaman önemli bir konu olmuştur. Dosyaları sıkıştırıp arşivlemek güvenlik açısından kullanıcı için her zaman avantajdır. Dosyalar sabit bir şifre ile sıkıştırıldığında bir virüs tehlikesine karşı açık dosyalara göre çok daha güvendedir. Sıkıştırılmış ve şifrelenmiş dosyaların diğer dosyalara göre bir virüs tarafından yapısının bozulması çok daha zordur.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.