Windows 7’den Ücretsiz Windows 10 Yükseltmesi Nasıl Yapılır?

Artık miladı doldu dolacak hatta dolan Windows 7 den ücretsiz bir şekilde windows 10 a transfer olmak ister misiniz ? Microsoft’un web sitesindeki küçük bir araçla Windows 7’yi Windows 10’a ücretsiz yükseltmek mümkün. Bu yazımızda bunun nasıl yapılacağını anlattık.. Şimdi nasıl yapacağımıza bakalım.. 

Nasıl yapılacağını anlatmadan önce kısa bir notumuz var . Belki bilginiz yoktur diye belirtelim. Windows 7 desteği 14 Ocak 2020 itibariyle son buldu. Bu da şu anlama geliyor,  Windows 7 artık güvenlik konusunda tamamen savunmasiz. Microsoft’un Windows 7 kullanıcılarına birkaç yıl boyunca ücretsiz sunduğu yükseltme imkanı da 29 Temmuz 2016’da bitti. Ama tabi ki yükseltmeyen milyonlarca insan var ve  görünen o ki Windows 7’den Windows 10’a ücretsiz yükseltmeler devam ediyor. Yani aslında Microsoft, ücretsiz yükseltmeyi 4 sene önce bitirse de web sitesi üzerinden bu işlem gerçekleştirilebiliyor. Ama bu destek de her an için sonlanabilir. Bu yüzden acele etmenizde fayda var..

Yükseltmeden Önce Yedekleyin

Microsoft web sitesindeki yükseltme aracını çalıştırmadan önce dosyaları yedeklemekte yarar var. Sonuçta öyle bir işlem yapacaksınız ki mevcut dosyalarınıza erişimeme ihtimaliniz olan riskli bir iş. Yükseltme işlemi, siz silmeyi seçmediğiniz sürede verilerinizi saklıyor. Ama her şeye rağmen önlem almak gerekiyor.

Ayrıca, ihtiyaç olabileceği ihtimaline karşı Windows 7 ve Windows 8 için ürün anahtarınızı bulmanızda yarar var. Bu numaralar eğer koparmadıysanız Windows 7 ya da Windows 8 yüklü bilgisayarınızın kasasında ya da dizüstü bilgisayarınızın altındaki bir etikette yazıyor. Eğer etiket yoksa bilgisayarda şu anda kullanılan lisans anahtarını bulmak için NirSoft ProduKey (linke tıkla ) gibi bir araçtan yararlanabilirsiniz.

Windows 10’a Ücretsiz Yükseltme Yapın

Ücretsiz yükseltmeyi gerçekleştirmek için Microsoft’un Windows 10 web sitesine gidin. Ardından ‘aracı şimdi indir’ düğmesi üzerinden .exe dosyasını indirip çalıştırın. Daha sonra açılan pencerede ‘bu bilgisayarı şimdi yükselt’ seçeneğine tıklayıp ilerleyin.

Evet aslında işlem bu kadar basit. Burada Microsoft’u kandıran hiçbir şey yok. Microsoft, insanların bu araç sayesinde yükseltme yapmasına izin veriyor. En azından şimdilik durum böyle. Yukarıda belirttik bu destek daha ne kadar sürer bilmiyoruz.

Temiz bir Windows yüklemeyi tercih ediyorsanız ‘yükleme ortamı oluştur’ seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Yükseltmeden Sonra Ne Oluyor?

Yükseltme işlemi sırasında sisteminizdeki tüm dosyaları saklayıp saklamayacağınızı seçebilirsiniz. Yükledikten sonra Ayarlar / Güncelleme ve Güvenlik / Etkinleştirme ekranına gidebilirsiniz. Bu ekranda sisteminizin ‘dijital lisansla etkinleştirildiğini’ göreceksiniz.

Windows 10’da bir Microsoft hesabıyla oturum açarsanız, bu lisans hesabınıza işlenir ve yükleme gerektiğinde Windows 10’u yeniden başlatıp etkinleştirmeyi kolaylaştırır..

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.