Windows 10 Varsayılan Uygulama Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayarımızda onlarca farklı dosya türü bulunuyor ve bunlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Windows bizler için bir çok dosya formatını tanımladığı programlarda otomatik olarak açabilse de kimi zaman windows’un varsayılan olarak atadığı programları beğenmiyoruz. Bizim yüklediğimiz programları varsayılan olarak atamak isteyebiliyoruz. Bu durumda bazı değişiklikler yapmamız gerek. Bu yazıda yapmamız gereken değişikliklerden bahsettik..  Şimdi Windows 10 Varsayılan Uygulama Ayarları Nasıl Değiştirilir bunu görelim..

Varsayılan Uygulamalar

İlk olarak masaüstündeyken Windows simgesine sağ tıklayıp Windows Ayarlar‘ına giriş yapıyoruz. Alternatif olarak arama kısmına “Ayarlar” yazarak da giriş yapabilirsiniz.

Devamında sırasıyla Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar adımlarını izliyoruz. Karşımıza temel olarak en çok kullanılan dosya türleri geliyor. Buradan değiştirmek istediğimiz dosya türünün üzerine tıklayarak istediğimiz uygulamayı seçebiliyoruz. Şimdi ise tüm dosya türlerine göz atalım.

Tüm dosya türlerine ulaşmak için ise sayfanın en alt kısmındaki “Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin” seçeneğine giriş yapıyoruz.

Burada desteklenen yüzlerce farklı uzantı karşımıza çıkıyor. Ayrıntılı şekilde istediğimiz dosya türünü istediğimiz uygulamaya bağlayabiliyoruz.

İşletim sistemi sürümüne göre küçük değişiklikler olabilir, ancak temel olarak ayarlar aynı şekilde yapılıyor. İşte bu şekilde istediğiniz dosya türü için istediğiniz yazılımı seçebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.