Windows 10 DNS Değiştirme Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

Windows 10 yeni güncellemeleri ile “DNS değiştirme” seçeneklerine erişmek biraz uğraştırıcı olabilir. Bu yazımızdaki öğreti sayesinde Windows 10’un en son güncellemesindeki değişikliklerle beraber DNS sunucu adreslerini değiştirmeyi göreceksiniz.

DNS değiştirmek internet kullanımı olan her kullanıcının ihtiyacı olan bir şeydir. Elbette bunun için DNS Jumper gibi DNS sunucu değiştirmeyi kolay hale getiren programlarda kullanılabilir. DNS adreslerini değiştirmek için elbette bir program kullanmanıza gerek yoktur. Windows sistemlerde her zaman bunu değiştirmek için ayarlar mevcuttur. Windows 10 güncellemeleri ile bu ayarlara gidiş yolu değişmiş olsa da, aynı işlemler yapılmaktadır.

Aşağıdaki adımları uygulayarak DNS sunucu adreslerini değiştirebilirsiniz. Unutmayalım ki, kablolu veya kablosuz bağlansanız bile yapacağınız işlemler aynıdır.

1. Adım:

Görev çubuğu üzerindeki ağ simgesine tıklayarak ‘Ağ ve İnternet ayarları öğesini açın‘ seçeneğine tıklayın.

2. Adım:

Ağ ve İnternet ekranına geçeceksiniz. Aşağı doğru kaydırın, ‘Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ seçeneğine tıklayın.

3. Adım:

Ağ ve Paylaşım Merkezi açılacak ve ekranda bağlı olduğunu ağ ismini göreceksiniz. Bağlı olduğunuz ağ üzerine tıklayın.

4. Adım:

Ağ durumu penceresi açılacak ve ‘Özellikler‘ düğmesine tıklayın.

5. Adım:

Ağ özellikleri penceresine geçeceksiniz ve aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi, ilk önce ‘İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)‘ seçeneğini seçin ve ardından ‘Özellikler‘ düğmesine tıklayın.

6. Adım:

Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan‘ seçeneğini seçin ve kullanmak istediğiniz DNS sunucu adreslerini girin ve ‘Tamam‘ düğmesine tıklayın.

Evet, Windows 10 bilgisayarda DNS sunucu adreslerini elle değiştirmeyi gördünüz. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.