Windows 10 da Bulunması Gereken Çok Önemli Eksiklik

Windows 10 ilk yayınlandığından bu yana oldukça gelişti ve gelişmeye de devam ediyor. Yalnız bu kadar gelişmeye rağmen Windows’un bir an önce hayata geçirmesi gereken küçük bir özellik daha var.

Windows 10 ile birlikte pek çok yeniliğe kavuşan Windows, kullanım aşamasında geçen süre içinde de kendini geliştirmeye devam etti. İşletim sistemine pek çok yeni, göz alıcı özellik eklendi ve daha kullanışlı bir hale geldi diyebiliriz.

Peki bu gelişmeler yeterli mi ? Açıkçası bu kadar gelişmeye rağmen Microsoft’un bir an önce getirmesi gereken çok önemli bir özelliğin daha var olduğunu düşünüyoruz. Çok ama çok basit bir düğme eklenmesi, Microsoft’un pek çok sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olacak. Peki bu düğme ya da buton nereye eklenmeli ?

Microsoft’un en önemli sorunlarından bir tanesi, insanları Microsoft Store kullanmaya bir türlü alıştıramamış olması. Cep telefonlarından alıştığımız store anlayışı bir türlü bilgisayarlarda oturmadı. Microsoft Store, tam olarak telefonlardaki store mağazası gibi Microsoft’un kendi çevrimiçi mağazası ve kullanıcılar bu mağazayı kullanarak bilgisayarlarına, telefona uygulama indirir gibi yazılım indirebiliyorlar.

Peki bu store kaç kişi tarafından biliniyor ve aktif olarak kullanılıyor ? Ya da store ‘un farkında olan kişilerden kaçı buradan uygulama yüklüyor ? Burada olması gereken, kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayan ve yokluğu nedeniyle insanların mağazayı kabullenme süresini uzatan bir düğme var. Kendisi çok basit ve bütün mağazalarda karşımıza çıkan bir düğme. Evet evet Kaldır/Uninstall düğmesinden söz ediyoruz.

Microsoft, insanların kendi mağazasını kullanmasını istiyor ancak mağazadan yüklenen uygulama, mağazadan kaldırılamıyor. Bu ilk bakışta önemsiz bir detay gibi gözükebilir ancak gerçek anlamda verimli çalışan bir sistem için oldukça önemli.

Mağazadan bütün uygulamalarımızı listelemek madem ki mümkün, neden kaldıramayalım ki? Bir A programını kurduk ama beğenmedik, yerine B kurmak istiyorsak ki bu en doğal hakkımız , bir düğmeye basmak işimizi görebilmeli. Süreçler uzadıkça insanlar da bu işlerle uğraşmaktan vazgeçiyor. Adeta indirdiğimiz uygulama mühür gibi bilgisayarda kalıyor.

Aslında bu konuyla ilgili bir Feedback Hub tavsiyesi de var ve bu tavsiye yaklaşık 2400 oy almış. Yani bu pek çok kullanıcının hali hazırda beklediği bir şey. Microsoft u halkın bu sesine kulak vermeye çağırıyoruz. Heeeyy Microsoft bu yazıyı okuduğunu biliyoruz , bir an önce translate çalışmalarını tamamla ve dediğimizi yap. 🙂

Microsoft, kullanıcıların hem ana listeden hem de kütüphaneden uygulama kaldırabilmesine izin vermeli. Uygulamaları kaldırmanın yöntemleri var evet ama neden olması gereken yerde böyle bir seçenek olmasın ki?

Microsoft’un 1903 güncellemesi, öncelikli grup için martta, diğer kullanıcılar için ise nisanda yayınlanacak. Yani Microsoft’un bu değişikliği yapmak için yeterli zamanı da var. Geribildirim Hub’ında da destek gören bu fikir o güncellemede yer alacak mı, hep beraber göreceğiz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.