Windows 10 a Geçilirken Neden Windows 9 Atlandı ?

Hepimiz merakla Microsoft’un yeni işletim sistemini beklemiştik, nihayetinde 30 Eylül’deki basın toplantısıyla resmi olarak duyurulmuştu. Tabi herkes (biz de dahil) yeni işletim sisteminin adının Windows 9 olacağını düşünmüştük fakat öyle olmamıştı.

Windows 9’un atlanarak Windows 10 şeklinde lanse edilmesinin ardından herkesin aklında “acaba neden Windows 9 değil de Windows 10’a geçildi?” sorusu vardı.

Bir Reddit kullanıcısının yorumuna göre Windows 9 isminin, bazı uygulamaların Windows 9’u Windows 95’le karıştırabilecek olmasını göstermişti. Bunun da gerçeği yansıtmadığı, Microsoft yetkilisi Tony Prophet’in açıklamasından sonra netleşti.

Geçtiğimiz günlerde Dreamforce konferansı sırasında bu konu hakkında açıklamalarda bulunan Tony Prophet, neden Windows 9’un atlanarak Windows 10’a geçildiğine açıklık getirdi. Windows 10’un, Windows 8’in bir devamı niteliğinde algılanmasını istemediklerini belirterek, Windows tarihinde yeni bir adım olarak değerlendirdikleri Windows 10’un yenilikçi yapısını ön plana çıkarmak amacıyla Windows 9 adını kullanmadıklarını açıkladı.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.