Whatsapp’ta Uçtan Uca Şifreleme Nedir ?

1

Mayıs 2016 itibari ile en çok kullanılan mesajlaşma programı olan whatsapp’a bir çeşit bildirim geldi tam da mesajlarımızın ortasına. Aniden konuşma ekranında beliren bu yazıya pek çok kişi tabiki ilk başta anlam veremedi. Hatta panikleyerek whatsapp’ının hacklendiğini düşünenler bile oldu. Halbuki bahsi geçen bu Uçtan Uca Şifreleme bizi hacklemeden koruyan bir sistemdi ve şimdiye kadar çoktan olması gerekiyordu. Peki Whatsapp’ta Uçtan Uca Şifreleme Nedir ? Bu önemli sorunun açıklamasını aşağıdaki gibi yapabiliriz

Uçtan Uca Şifreleme Ne İşe Yarar ?

Uçtan uca şifrelendiğinde mesajlarınızın, fotoğraflarınızın, videolarınızın, sesli mesajlarınızın, belgelerinizin ve aramalarınızın yanlış ellere düşmesi engellenmiş olur.

WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin eder. Aradaki hiç kimse, hatta WhatsApp bile gönderilenleri okuyamaz. Mesajlarınız bir kilitle güvene alınmıştır ve kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. Ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi bulunur. Bunların hepsi otomatik olarak olur: Mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek yoktur.

Uçtan Uca Şifreleme Hangi Durumda Kullanılabilir ?

Uçtan uca şifreleme, her iki taraf da WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyorsa, her zaman aktiftir. Uçtan uca şifrelemeyi kapatmak mümkün değildir.

Yorum Bırakın
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.