Whatsapp ‘ta Parmak İzi İle Koruma Dönemi Başlıyor

Güvenlik önlemleri deyince başta akla gelen uygulamalardan olan Whatsapp , Bir tık daha ileri seviyeye taşıyarak parmak izi kilitleme sistemini de uygulamasına eklemeyi düşünüyor.

Evet yanlış duymadınız. WhatsApp, uygulamanın açılışında parmak izi soracak bir güvenlik önlemi alacak. Facebook’un sahip olduğu yaygın mesajlaşma platformu,mesajlarının güvenliğine önem veren  Android kullanıcıları için  telefonlarında parmak izi kullanacak bir kilitleme sistemi üzerinde çalışmalarına başladı.

Whatsapp, son zamandaki baştan sona şifreleme sistemiyle takdir almıştı ancak son güncellemesiyle görünen o ki , istem dışı mesajlara erişim çok daha zor bir hale gelecek.

WABetaInfo’nun keşfettiği ve WhatsApp’ın gelişimlerini takip eden bir sitede güncellemenin ‘alfa gelişim sürecinde’ olduğu görüldü.

Güncelleme sonucunda WhatsApp’ı açtığınızda sizden parmak izi istenecek. Üstelik bu yeni önlem yalnızca kişisel konuşmalarınızı korumayacak. WABetaInfo, uygulamanın tamamen korunacağını, bu sebeple kullanıcıların WhatsApp’a girmeden önce kendilerini kanıtlamaları gerekeceğini belirtti. Yani tepeden tırnağa bir güvenlik önlemi söz konusu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında WhatsApp tan acı bir itiraf gelmiş ve mesaj şifreleme sisteminin suçlular ve teröristler tarafından aşılabildiğini kabul etmişti. Bu yeni parmak izi faktörü sonucunda güvenlik servislerinin şifreli konuşmalara erişimi ciddi manada zorlaşacak.

Ayrıca parmak izinin okunamadığı durumlar için de kullanıcının karşısına farklı seçenekler de çıkacak. Şu anda test aşamasındaki bu sistemin tam anlamıyla ne zaman aktif edileceği ise bilinmiyor.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.