Twitter “Bu Tweet Kullanım Dışıdır” Ne Demek?

Twitter kullanıyorsanız mutlaka karşınıza bir kaç kişinin tweetinin altında bu ibareyi görmüştünüzdür.  “Bu Tweet Kullanım Dışıdır”. Peki bu ifadenin ne anlama geldiği konusunda bilginiz var mı ? Twitter’ın resmi olarak bir açıklama yapmadığı   “Bu Tweet kullanım dışıdır” kullanıcıları adeta çıldırtmış durumda. Şeytan insanı dürtüyor ve Acaba ne yazıldı da “Bu Tweet kullanılmıyor”düşüncesi geliyor. Eğer siz de bu konuya takık iseniz merak etmeyin , ne yazdığını öğreneceksiniz. Çünkü Bu blog yazımızda Twitter’da bu iletinin neden görüldüğüne ve bu tweetlerin nasıl okunacağına değiniyoruz.

Twitter’da sponsor tweetlerden sonra sıklıkla karşımıza çıkan başka bir can sıkıcı tweet: “Bu tweet kullanım dışıdır”. Zaman akışında tweetlere göz atarken veya bir bağlantıya tıkladığımızda karşımıza çıkan sinir bozucu bu mesaj, gri veya koyu mavi kutucuk içerisinde çıkıyor.

Twitter – Bu Tweet Kullanım Dışıdır Ne Demek?

Bu mesaj, o tweetin hassas içerik içermesi veya alıntılanan tweetin silinmesinden dolayı gösteriliyor. Tweeti gönderen kişinin kendisinin silmesi bir neden olsa da tek neden bu değil. Twitter kullanıcısı ayrıca sizin tweetlerini görmenizi engellemiş de olabilir. Ya da tam tersi siz , Twitter kullanıcısını engellemiş olabilirsiniz. Ya da Gizli bir hesaptan retweetlenmiş olabilir. Yani açık olmayan bir profilden retweet yapılırsa da yine bu uyarı karşınıza çıkar.  Tweette engellediğiniz biri etiketlenmiş olabilir. Tweet hassas içerik olarak işaretlenmiş olabilir.

Peki ne olacak göremicek miyim ben hiç diyenler.. Durun acele etmeyin konuya geliyoruz.. “Bu Tweet kullanım dışıdır” yazan tweetlerini görmek içinse deneyebileceğiniz üç yöntem var. Tweet yeniden paylaşılmışsa ilk atan hesaptan eğer hesap açık ise  içeriğini okuyabilirsiniz. Twitter kullanıcısının engelini kaldırabilir, engellendiyseniz farklı bir yolla iletişime geçerek engeli kaldırmasını isteyebilirsiniz. Bu yöntemlerden hiçbiri çalışmazsa yapabileceğiniz tek şey Twitter ile iletişime geçmek.

Twitter Açıklamıyor, Uzmanlar Ne Diyor?

Peki, “Bu Tweet kullanım dışıdır” mesajına uzmanlar ne diyor? Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık’a göre; hesapları doğrulanmamış, sürekli saldırgan tavırlar sergileyen, derin şüphe uyandıran hesapların tweetleri hiçbir kullanıcıya gösterilmiyor. Bot ve sahte hesapların çoğunlukta olduğu, kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun anonim / takma isimle bulunduğu platformda bu çalışmanın huzur ortamını sağlamak, kişi hak ve özgürlüklerinin korumak amacıyla yapıldığı söyleniyor. Twitter’dan resmi açıklama gelir gelmez sizlerle paylaşacağız.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.