TikTok Uygulamasında Pedofili Korkusu

Hiç şüphesiz son zamanların en çok kullanılan ve büyük bir hızla trend olmayı başaran  sosyal medya platformlarından olan TikTok hakkında oldukça ses getirecek bir iddia geldi.Bu iddianın sahibi İngiliz çocuk vakfı Barnardo’s, TikTok için çekilen ve paylaşılan videoların pedofili kişiler tarafından kötü niyetli olarak kullanılabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde vakıf tarafından yapılan bir açıklamayla sosyal medya birbirine girmiş durumda. Yüzlerce farklı yaştaki kullanıcının çeşitli filtreler , müzikler ve fonlar kullanarak eğlenceli videolar çekip yüklediği platform olan TikTok’un amacının dışına çıktığı iddia ediliyor.

İddia sahibi Barnardo’s vakfının ortaya attığı söyleme göre, TikTok’taki videoların birçoğu pedofili kişiler tarafından küçük kurbanlar bulmak amacıyla takip ediliyor.

Normal şartlarda kullanıcıların video çekebilmesi ve görüntü yükleyebilmesi için 13 yaş sınırı koyan TikTok, yine de bu kurala uymuyor veya bunun takibini başarılı bir şekilde yapamıyor.. Hatta yapılan araştırmalar sonucunda 12 yaşındaki çocukların neredeyse yarısının bu uygulamayı kullandığını gösterdi..

Kız – erkek fark etmeden pedofili kişilerin ağına düşen bu çocukların tehlike altında olduğu düşünülüyor.

Konuya ilişkin açıklamasında TikTok kullanan çocukların ailelerini uyaran İngiliz vakıf şunları söyledi:“Çocuk istismarı denilince yeteri kadar desteklenmeyen ya da eğitimsiz çocuklar aklımıza geliyor ancak normal ve huzurlu ailelerin çocukları da bu tip istismarlara maruz kalabilir”

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.