Tiktok Algoritma Nasıl Çalışıyor ? Gösterimleri Neye Göre Sıralıyor ?

Günümüzün popüler uygulaması Tik Tok ta herkes daha fazla izlenme ve daha fazla takipçiye sahip olmayı ister. Bunun için  kimi saçma sapan kimi gerçekten emek isteyen videolar oluşturarak paylaşıyor. Bazen o saçma sapan dediğimiz video , gerçekten emek harcanmış videonun üstüne çıkabiliyor. Keşfet’e düşüp buradan daha çok kullanıcıya ulaşabiliyor. Peki ama bunu o videolar nasıl başarıyor ?

Bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle Tiktok algoritmasını çözebilmek gerekli. Algoritma belli kurallar çerçevesinde , süregelen verileri , nesneleri , görselleri son kullanıcı ile buluşturan bir kod bütünüdür. TikTok’un algoritmasında en güçlü özelliklerden birisi, içerikleri popüler trendlere göre kategorize etmesi. Şirket, kullanıcıların içeriklerle doğrudan etkileşimi, içeriklerin izlenme oranları, video bilgileri, kullanıcıların cihaz ayarları ve hesap ayarlarına göre kullanıcılarının karşısına çıkacak içerikleri düzenliyor.

Daha da basitleştirmek gerekirse TikTok’un algoritması, kullanıcıları daha fazla kullanıcıyı takip etmeye değil, onların zevklerine göre içerikler göstermeye odaklanıyor. Kullanıcı verilerini toplayan platform, diğer kullanıcılara hitap eden içerikleri tespit ederek uygulamada gösterilmesini sağlıyor.

Tiktok dışında kalan Diğer sosyal medya platformlarıysa kullanıcılara etkileşime girdiği diğer kullanıcıları gösteriyor. Yani tiktok dışındaki uygulamalar bol etkileşim alan videoları insanların karşısına çıkarırken , Tik tok yaptığınız videoyu kategorize ediyor ve o kategorideki videoların arasına gönderip , ilgili kişilere gösteriyor. TikTok, bu noktada diğer platformlardan kendisini ayırıyor. Bu algoritma da TikTok’un 2 yıl içinde nasıl 54 milyon kullanıcıdan 689 milyon kullanıcıya ulaştığını kısmen açıklıyor.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.