Telefon Bağımlılığını Azaltan 3 Uygulama

Telefon bağımlılığı insan hayatını olumsuz etkileyen , çeşitli değerleri kaybetmesine yol açan , tabiri caizse insanı yaşayan zombiye çeviren zararlı bir olgudur. Telefonların akıllı hale gelmesi ile yapabildiğimiz fonksiyonların artması insanların telefonla daha fazla zaman geçirmesine yol açtı ve telefonlar elimizden 5 dakika bile düşürmediğimiz bir cihaz haline geldi.

Bu durumun farkında olan Google bir teknoloji devi olmasına rağmen insanlık için faydalı etkinliklere kafa yormaya başladı. Bu bağlamda kullanıcılara Android cihazlarında ne kadar zaman geçirdikleri konusunda kontrol sağlamak için 2018’de Digital Wellbeing’i tanıtmıştı. Şimdi ise şirket, telefonlarında çok fazla zaman geçirmeleri durumunda kullanıcıları uyarmak için üç deneysel uygulama yayınladı. Kimi kullanıcılar bu uygulamaları tamamen gereksiz olarak görsede , telefon bağımlılığından kurtulmak isteyen bir grup insan ise oldukça olumlu yaklaşıyor. Şimdi bu uygulamalara bir göz atalım

Activity Bubbles
Activity Bubble, sizin için oldukça faydalı ya da sinir bozucu olabilecek ilginç bir uygulama. Telefonunuzun kilidini her açtığınızda duvar kağıdınızda yeni bir kabarcık ortaya çıkıyor ve telefonunuzu kullandığınız sürece bu kabarcık büyümeye devam ediyor. Yeni kabarcık yalnızca telefon tekrar kilitlendikten sonra büyümeyi durduruyor. Sonuç olarak ise gün sonunda duvar kağıdınızı kaplayan bir grup kabarcık görüyorsunuz.

Screen Stopwatch
Screen Stopwatch, telefon kullanımınızı kontrolde tutmaya çalışan ve Activity Bubbles benzeri başka bir canlı duvar kağıdı. Baloncuklar yerine, duvar kağıdınızda gerçek zamanlı olarak telefon kullanımınızı gösteren bir zamanlayıcı bulunuyor. Zamanlayıcı, telefon kilitlendikten sonra duruyor ve telefonun kilidi açıldıktan sonra devam ediyor.

Envelope
Envelope ise gerçekten en ilginç olanı diyebiliriz. Bu özel projede, akıllı telefonunuzun işlevselliğini kısıtlayan ve dikkat dağıtan tüm şeyleri engelleyen bir özel kağıt zarf tasarlandı. Akıllı telefonu bu zarfın içine koyuyorsunuz ve uygulama yardımıyla yalnızca arama ve kameraya erişim sağlayan basitleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Google’ın zarf tekniği şu anda yalnızca Pixel 3A ile uyumlu çalışıyor. Bir Pixel 3A telefonunuz varsa, zarf için Envelope adı verilen gerekli Play Store uygulamasını indirin, ardından zarfın PDF’ini yazdırın. Sonrasında şablonu kesin ve tamamlamak için gerekli talimatları izleyin.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.