Pinterest Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Adını çok sık duymasanız da internetle ve sosyal medya ile azcık ilgiliyseniz mutlaka bir kaç yerde karşınıza çıkmış bir sosyal medya platformudur Pinterest. Peki biraz daha bilgi sahibi olmak ister miydiniz ? Eğer cevabınız evet ise sizi şöyle alalım..

Pinterest , Ocak 2010’dan beridir faaliyetlerini sürdürüyor. Aslında dolu dolu 9.5 senelik bir mazisi olsa daher dört insandan üçünün kullandığı bir sosyal medya platformudur diyemiyoruz. Pinterest denildiğinde insanların aklına ilk olarak estetik odaklı veya güzel fotoğraflar gelmektedir. Peki Pinterest nedir ve nasıl kullanılır? Lafı fazla uzatmadan işin bilgi kısmına girelim.

Pinterest Nedir?

Pinterest, 2010’dan bu yana süregelen bir görsel paylaşım sitesidir. Yaratıcılığı ön plana çıkarmak ve harika eserlerinin saklanabileceği bir ortam sunmak amacıyla tasarlanmıştır.

Pinterest’ı bir sosyal ağ platformu olarak kullanabilirsiniz ama kullananların çoğu, Pinterest’ı bir sosyal ağ platformu olarak kullanmaktan ziyade seyahat, moda ve iç dekorasyon hakkında fikir toplamak ve ilham almak için kullanıyor. Bu bakımdan Pinterest, kendini görsel keşif motoru olarak tanımlıyor; haksız da sayılmaz.

Eğer aradığınız saydığımız alanlarda görseller ise bu platform size göre çünkü Pinterest, projeniz ne olursa olsun ihtiyacınız olan görsellere hızlıca ulaşmanızda yardımcı olur. Kullanıcı dostu arayüzü, popüler olmasının nedenleri arasında en önde gelmektedir. Kısacası Pinterest, sadece ekranı kaydırarak saatlerinizi geçirebileceğiniz bir yerdir.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Bu kadar kullanışı basit bir platform olan Pinterest, bünyesinde birkaç unsur barındırır. Pinterest kullanmak bu unsurları bilmekten geçer. Bu unsurlardan bazıları şunlardır:

1. Pinler
Pinterest’ın en önemli unsurlarından biri şüphesiz ki pinlerdir. Platformın isminin de geldiği Pinler, beğendiğiniz bir görseli kaydetmenize yarar. Bir görseli kaydetmek için görselin üzerine tıklayın, açılan görsel önizlemesinin sağ üst bölümünde yer alan “Kaydet” butonuna tıklayın.İşlem bu kadar.

2. Arama Çubuğu
Ekranın sol üst köşesinde arama çubuğunu göreceksinizdir. Bu çubuğa bir anahtar kelime yazarak anahtar kelimeyle ilişkili paylaşımlara ulaşabilirsiniz. Burayı diğer platformlardaki @Hashtag ler gibi görebilirsiniz.

Pinterest, bir kelimeyi yazdığınız zaman, kelime ile ilgili konuları arama çubuğunun hemen altında sıralayacaktır. Bu sıralanan konular, arama çubuğunun hemen altındaki renkli butonlardır.

3. Profil
Pinterest’ın en önemli kısmı elbette ki profilinizin kendisidir. Adınıza tıklayan herkes genel bilgilerinizi, avatarınızı ve bağlantılarınızı görüntüleyebilir. Bunun yanında, takipçi sayınızı, takip ettiğiniz kişi sayısını da görüntüleyebilirler. Her sosyal medya platformunda olduğu gibi burada da takipçi kasabilir fenomenliğinizi parlatabilirsiniz.

4. İlgi Alanı
İlk kez hesap oluşturan kişilerin ilgi alanlarının belirlenmesi istenir. Kayıt işleminizi başarıyla gerçekleştirdiğiniz zaman, ana sayfada yer alan görseller ve arama çubuğunda arattığınız görseller, ilgi alanınıza göre listelenecektir.

5. Panolar
Pinterest’ın en önemli unsurlarının sonuncusu, panolardır. Panolar, kişisel kullanım için ya da başkalarına göstermek için kaydettiğiniz pinlerin tutulduğu yerdir.

Bir pano oluşturmak için profilinize gelin ve yukarıdaki “+” işaretine tıklayın. “Pano Oluştur” seçeneğinin üzerine basın.

Belirli bir temaya ya da bir amaca sahip bir pano oluşturabilir, bu oluşturulan panoya pinlerinizi kaydedebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.