Opera, Yeni Tasarım ve Özelliklerle Geliyor

Çok fazla kullanıcısı olmayan Opera müthiş bir atağa kalkıyor ve web tarayıcısının tasarımını yenileniyor. Ayrıca birçok önemli özelliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Chrome tahtı sallanacak gibi görünüyor..

Her ne kadar şu an için masaüstü ve mobil taraftaki web tarayıcı rekabetinde Google Chrome liderliğini devam ettirse de gerek Mozilla Firefox gerekse de Opera, bu noktada önemli adımlar ile rekabeti korumakla birlikte bir adım daha öne geçebilmek için mücadelesini sürdüyor.

Bu bağlamda Opera’nın yeni geliştirici sürümü, birçok farklı özelliği ve baştan aşağı yenilecek olan tasarımı gözler önüne sermiş oldu. Anlaşılan o ki Chrome karşısında çok daha sağlam durmak isteyen Opera adımını sağlam atarak günümüzün en önemli unsurlarından olan kullanıcı deneyimine yoğunlaşıyor.

Reborn 3 (R3) kod ismi ile geliştiricilerin üzerinde çalıştığı yeni sürümde, Opera’nın çok daha modern bir tasarım anlayışına geçiş yaptığı anlaşılıyor. Bununla birlikte son yılların popüler gelişmesi koyu tema da kullanıcıların beğenisine sunulacak

Sadece tasarım anlamında değil, kullanım kolaylığı açısından da hem sekme sistemi hem de ekran görüntüsü araçları gibi özellikler yeni Opera ile birlikte kullanıma sunulacak. Doğrudan yazılım geliştirici ekip tarafından ise iddialı sözler sarf ediliyor. Zira ekip, hem özellik hem de işlevsellik anlamında Opera’nın yeni sürümüne yaklaşabilecek bir başka tarayıcı daha olmadığını ifade ediyor.

Tüm bunların dışında Kripto Para Cüzdanı entegrasyonu tarafında da önemli gelişmeler sağlanacak. Kripto para kullanımlarını, doğrudan web tarayıcı üzerinden de yapmak mümkün olacak. Her ne kadar doğrudan doğruya üzerinde durulmasa da güvenlik tarafında da birçok iyileştirmenin kendini göstereceğini söylemek, hiç de yanlış olmayacaktır.

Şu an için geliştirme süreci devam etmekte olan Opera R3 sürümü, final versiyonu ne zaman çıkacak diye merak edenler için hemen cevabı verelim. Alınan bilgiye göre  2019 Mart ayında kullanıcıların beğenisine sunulacak. Hem Windows hem macOS hem de Linux tarafı için eş zamanlı çıkış yapılacak.

Bu güncellemenin ardından, Opera’nın Chrome ve Firefox karşısında kullanıcı sayısı bakımından nasıl bir üstünlük sağlayacağı da merak konusu halini alıyor.

 

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.