Microsoft’tan Yeni İşletim Sistemi: Windows Lite

ABD’li yazılım devi Microsoft, Windows RT ve Windows 10S’in ardından yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Windows Lite olarak adlandırılan yeni yazılımın, seleflerine kıyasla çok daha hızlı ve akıcı bir performans sunması bekleniyor.

Son dönemde lite sürümleri mobil uygulamalarda sıkça görmeye başladık. Lite versiyonlar, orijinal uygulamadaki bazı özelliklerin kırpılması sayesinde çok daha az yer kaplıyor ve bu sayede daha hızlı bir deneyim vadediyor.

Benzer bir yaklaşımı kendi işletim sisteminde uygulamak isteyen Microsoft, Windows 10‘un ‘hafif’ bir sürümü üzerinde çalışıyor. Windows Lite olarak anılan yeni işletim sisteminin öncekilerden daha hızlı ve akıcı olmasını bekliyoruz.

Windows Lite’ın bazı yönlerden eğitim odaklı geliştirilen Windows 10 S’e benzeyeceği belirtiliyor. Bu anlamda Lite sürümün sadece Windows Uygulama Mağazası üzerinde yer alan uygulamaları çalıştırabileceği tahmin ediliyor. Ayrıca yeni işletim sisteminin Windows’un klasik tasarım çizgisini takip etmeyeceği ve farklı bir kullanıcı arayüzüne sahip olacağı belirtiliyor.

Microsoft, Windows Lite ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Dolayısıyla işletim sisteminin ne zaman yayınlanacağını henüz bilmiyoruz, ancak beklediğimiz haberi Microsoft Build 2019 konferansında alabiliriz. Etkinliğin önümüzdeki yılın nisan veya mayıs aylarında düzenlenmesi bekleniyor. Bu da Windows Lite’ın ne zaman yayınlanacağını öğrenmek için altı aydan fazla bir zamanımızın olduğu anlamına geliyor.

Mevcut söylentiler, yeni işletim sisteminin bireysel olarak satın alınamayacağını ve yalnızca öğrenci kullanıcıları hedefleyen belirli dizüstü bilgisayarlarda olacağı yönünde. Yine de tüm bu iddiaların gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini görmek için biraz daha beklememiz gerekiyor.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.