Microsoft Edge Tarayıcısı Kimsenin Sizi İzlemesine İzin Vermeyecek!

Teknoloji şirketleri son zamanlarda artan bir hızla kullanıcıları dinlemeye başladı. Bu durum gizlilik faktörünü son derece önemli hale getirdi. Microsoft Edge tarayıcısı  herhangi bir üçüncü parti uygulamanın sizi dinlemesini engellemek için harekete geçti ve çok önemli bir ekleme gerçekleştirdi.Bu yazımızda güvenliğinizi arttıracak bu eklenti hakkında bilgiler bulacaksınız.. 

Bu özelliğin adı :Takip Önleme , Chrome Edge’yi beğenenler için özel olarak kullanıma açıldı. Şu an bu özelliğin test aşamasında olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak çok yakın bir zamanda Microsoft’un bu özelliği tüm kullanıcılara açması bekleniyor.

Microsoft Edge gizliliği çok farklı bir boyuta taşıyor

Belki bilmeyenleriniz vardır diye belirtelim , google kendisinde yaptığınız aramaları tespit edip kayıt ederek sizler için kişiselleştirilmiş ve ilgi alanlarınıza yönelik içerikler karşınıza çıkarmaya çalışır. Bu durum genelde sizlere , aradığınız şeylerle ilgili reklamların gösterilmesi ile karşınıza çıkar. Microsoft işte tam da bunu engellemek istiyor.

 

Sizlerden alınan verileri Microsoft engelleyecek. Örneğin herhangi bir tarayıcıda arama yaptığınızda veya internet sitelerini ziyaret ettiğinizde Microsoft, bunun karşı tarafa iletilmesini yeni özelliği ile bloke edip engelleyecek.

Microsoft tarafından geliştirilen yeni sisteme göre; 3 farklı takip önleme seviyesi bulunuyor. Bunlardan birincisi zararlı izleyicileri engellerken,  ikincisi zararlı izleyicilerle birlikte üçüncü parti izleyicileri de engelliyor. Asıl önemli olan bölüm ise üçüncü seviye. Burada tüm üçüncü parti izleyiciler engelleniyor. Ancak bu durumda, bazı web sitelerine girişiniz de aynı şekilde  Microsoft tarafından engellenebilir.Bunun sık yaşanması da size keyifsiz bir internet yaşatmasına sebep olabilir. Sonuçta yasak olan şeyler her zaman daha güzeldir 😉

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.