Kadınlara Yönelik Profesyonel İş Ağı Platformu : Girlboss

Kadınlarımız artık iş dünyamızın vazgeçilmezleri arasında. Kadın erkek farkı olmaksızın hemen hemen her sektörde karşımıza çıkmakta. Hal böyle olunca , kadınlara çok daha iyi bir profesyonel iş ağı platformu sağlamak amacıyla yola çıkan Girlboss, bugün itibarıyla kullanıma sunuldu.

İş dünyasının vazgeçilmez uygulaması ve en popüler olanı hiç üphesiz Linkedin. Yalnız bu uygulamanın 500 milyondan fazla kullanıcıya hitap etmesine rağmen erkek egomanyasına girdiği gözlerden kaçmıyor. Nitekim araştırmalar da bu görüşü destekliyor.

2017 yılında, ABD’deki 141 milyondan fazla LinkedIn profili analiz edilerek yapılan bir araştırma, kadınların kendilerini ve başarılarını erkeklere kıyasla çok daha az tanıttığını ortaya koymuştu.

Bir kadın olan Girlboss CEO’su ve Kurucusu Sophia Amoruso, kadınlara daha iyi bir profesyonel iş platformu sağlamak amacıyla geliştirdikleri Girlboss uygulamasını tanıttı.

“Kadınlar için LinkedIn” mottosuyla yola çıkan platform, kadın girişimcilerin, influencer’ların veya serbest çalışanların, endüstri liderleriyle doğrudan bağlantı kurmalarına imkan sağlıyor.

girlboss

LinkedIn’deki geleneksel özgeçmiş modelinin antika olduğunu ve bugünün nesline hizmet etmediğini söyleyen Amoruso, Girlboss platformunda kişiliklerin, fikirlerin ve yaratıcı ruhun ön planda olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, Girlboss gibi kadın odaklı projelerin cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında yardımcı veya incitici olup olmadığı uzun zamandır tartışılıyor. Buna bir başka örnek olarak da, teknoloji endüstrisindeki toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmek için başlatılan kadın merkezli projeler gösterilebilir.

Bu gibi çabalar, kadınların karşılaştığı zorluklara odaklanarak daha güvenli bir alan yaratmaya odaklanıyor; ancak bazı insanlar, bu yaklaşımın cinsiyetler arasında daha büyük bir boşluk yarattığını ve erkekleri görmezden geldiğini düşünüyor.

Girlboss, erkekleri de içeren “herkese açık” bir platform olduğunu söylüyor. Fakat ismi ve kadın merkezli yaklaşımı sebebiyle, erkeklerin söz konusu platformun bir parçası olması pek de olası görünmüyor.

Girlboss ayrıca yakında profesyonel ağ sitesi için bir mobil uygulama başlatmayı da planlıyor. Söz konusu web sitesini buradan inceleyebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.