IP TV Nedir? Nasıl Kullanılır? Yasal mı?

IP TV nedir? IP TV nasıl çalışır, yasal mı, kullanırsam bir cezası var mı ? nasıl kullanılır ve indirilir  , ip tv izleme programı gibi sorularınız varsa yalnız değilsiniz. IP tv hakkında günümüzde herkesin kafasında soru işareti mevcut. Malum ekonomik şartlar ve yaşam şartlarının daha da zorlaşması insanları farklı yollar aramaya itiyor. Digital yayıncılığın günden güne arttığı bu günlerde her bir yayıncıdan abonelik almaktansa tek bir yerden yarı fiyatlarına tüm hizmetlere sahip olma fikri tabiki de daha cazip. Hal böyle olunca da herkes IP tv ye saldırıyor..

İnternette IP TV hakkında çok sayıda asılsız bilgi bulunmaktadır. Bu nedenle çoğu kullanıcı için IP TV ile illegal yayını eş değer görmek kaçınılmaz hâle gelmektedir. Oysaki işin aslı öyle değildir. Hatta üniversitelerde derslerde konu olarakta anlatılmaktadır. Bu makalede IP TV’nin ne olduğunu anlayacak, yasal IP TV izlemenin nasıl mümkün olduğunu öğreneceksiniz.

Bütün bunları konu hakkında bilgilenmek isteyenler tarafından sıkça sorulan sorular üzerinden hareket ederek açıklığa kavuşturduk. Biraz aşağı inerek IP TV hakkında en çok sorulan sorulara cevap bulabilirsiniz.

IP TV Nedir?

IP TV, internet protokolü televizyonunun kısaltmasıdır.  Bildiğiniz üzere normalde televizyonda izlediğimiz yayınlar Uydu ve çanak antenler vasıtası ile evimize ulaşır. IP Tv de ise IP tv izleme programları sayesinde yayın internet vasıtası ile bizlere ulaşır.  Gelen yayının kalitesi internet çekimine göre değişkenlik göstermekle birlikte günümüz teknolojisinde iş görecek kadar iyi hizmet sunan ip tv sağlayıcıları mevcuttur.

IP TV Nedir

Bazı hizmetler ücretsizdir, kullanmak için herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Bunların büyük bir kısmı yasal olsa da illegal yayın yapan hizmetler de mevcuttur ki bunları kullanmak yasal değildir. Bununla birlikte kullanabileceğiniz bazı ücretli hizmetler de vardır. Bunları kullanmak için her ay belirli bir ücret karşılığında aboneliğinizi yenilemeniz gerekir.

IP TV Nasıl Çalışır?

IP TV veya Internet Protocol TV, internet protokolü üzerinden veri aktarımına dayanmaktadır. IP TV abonesi, herhangi bir içeriği izlemek istediği takdirde farklı sunuculardan gelen video paketlere bölünerek internet üzerinden aktarılır. Böylece izleyici gelen verileri internet servis sağlayıcısının aracılığı ile teslim alır ve içeriğini izlemeye başlar.

IP TV, izleyicilere geleneksel TV izleme deneyiminden çok farklı bir deneyim yaşatır. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar istediği an canlı yayınlara ve medya içeriklerine ulaşabilir. IP TV hizmetlerinin çoğu içeriklerini veri merkezlerindeki sunucularında depolar. İzleyicinin isteğine bağlı olarak medya içeriği veri merkezindeki sunuculardan paketlere bölünerek ekrana getirilir.

IP TV Yasal mı?

IP TV, illegal yayınlar için kullanılmadığı sürece yasaldır. Nasıl ki internet kullanmak suç değilse IP TV aboneliğine sahip olmak ve aboneliğin getirdiği avantajlardan yararlanmak da suç değildir.

Eğer yasal yayınlar yapan IP TV hizmetlerine aboneliğiniz varsa ortada endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Öte yandan illegal yayınlar için IP TV kullanma cezası da göz ardı edilmemelidir.

IP TV Kullanma Cezası Nedir?

Yasal olmayan yayınları izlemek için IP TV kullananlar, geçen yıllarda yayımlanan karara göre 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veya adlî para cezası ile cezalandırılmaktadır.

IP TV izleyenler tespit edilebilir mi ? Belki de bu durumda ne önemli soru bu ?  Reklam Kurulu tarafından alınan karar ile yayıncılar da illegal yayın yapımı sonucunda para cezasına çarptırılmaktadır.

Ticaret Bakanlığı tarafından geçen yıllarda yapılan açıklamaya göre ulusal platformların ve kanalların yayınlarını mevzuata aykırı bir şekilde toplayan ve ücretli ya da ücretsiz bir şekilde dağıtan kişi veya kişiler 69.086 TL idarî para cezası verilmekte ve bununla birlikte devam eden yayın da durdurulmaktadır.

IP TV Nasıl Kullanılır?

Farklı türlerde IP TV hizmetleri mevcuttur. Bunlar arasında en çok bilinen hizmet, sizin de muhtemelen en az bir kere duymuş ya da görmüş olduğunuz talep üzerine video sunan içeriklerdir. Çok sayıda TV programı, film ve dizi sunarak içerik yelpazesini bir hayli geniş tutan bir platform olan Netflix, buna örnek olarak verilebilir. Bu durumda eve Netflix’in bir ip tv türü olduğu söylenebilir.

Burada asıl vurgulanmak istenen nokta, aylık ya da yıllık belirli bir ücret karşılığında abonelik satın alınması ve satın alınan abonelik sayesinde hizmetin sağladığı her an her yerde içeriğe ulaşım sağlanmasıdır. İnternete ip tv satın al yazdığınızda çıkan sonuçlar üzerinde ip tv test veren firmalarda arama sonucunda karşınıza gelecektir. ip tv test ler genel de bir kaç saatliğine oluyor. Görüştüğünüz kişi size bir link gönderiyor ve bunu VLC player gibi ip tv programlarında açıp izleyebiliyosunuz. Maç yayını olan günlerde ise kimi test yayını açmıyor kimi ise test yayınında maç yayınını aktif etmiyor.

IP TV kullanmak için Smart TV özelliğine sahip bir televizyonunuzun olması yeterlidir. Abonelik satın aldığınız IP TV hizmetini kullanabilmek için o hizmetin uygulamasına ve internet bağlantısına ihtiyacınız vardır. Eğer televizyonunuz smart tv değilse de üzülmeyin mi box gibi alacağınız ufak bir cihazla televizyonunuz ip tv de oynatabilecek bir android cihazına dönüşecek. Geriye size ilgili uygulamayı yüklemek kalacak.

Diğer bir IP TV hizmeti de canlı TV programlarının internet üzerinden eş zamanlı olarak yayımlanmasını içerir. Başka bir deyişle devam eden canlı yayını internet üzerinden izlemenizi sağlar. Üçüncü hizmet türü de yayın tekrarını içerir.

Bu hizmetin odak noktası temelde belirli bir kanalda yayımlanan programların, filmlerin vb. kaçırılması hâlinde ileride tekrar izlenmesini sağlamaktır. Tabii ki bunu yaparken hizmet sağlayıcısının önceden planladığı çizelge doğrultusunda hareket edilir.

 

Bedava IP Tv Kullanışlı mı ?

İnternette Bedava ip tv , ücretsiz ip tv gibi aramalar yaparsanız bir çok sonuca ulaşabilirsiniz. Ya da telegram veya twitter üzerinde bedava ip tv linki paylaşanları da görebilirsiniz. Bunlar genel olarak düzgün hizmet alabileceğiniz yerler değildir. Gün içerisinde tv de olan kanalları belki düzgün olarak kullanabilirsiniz ama maç saatinde canlı yayını donmadan izleyebileceğinizi düşünmeyin.

 

IP TV izleme Programı Nedir ve Nasıl Açabilirim ?

IP tv yi bilgisayar üzerinden izlemek için indirmeniz gereken programın adı VLC PLAYER. Buraya tıklayarak ücretsiz indirebilirsiniz. Ip tv satın aldığınız yerden bir link alacaksınız. Aldığınız linki tarayıcıya koyduğunuzda bilgisayarınıza bir dosya inecek. İndirdiğiniz dosyayı VLC player içine sürüklediğinizde satın almış olduğunuz kanalların listesini sağ tarafta bulacaksınız. Buradan istediğiniz kanalı seçip izleyebilirsiniz. Bunun dışında IP tv satan yerler kendi cep telefonu uygulamasını ya da kendi masaüstü programlarını da kullanmaktadır. Bu konuda satan kişilerden de yardım alabilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.