Google URL Kısaltma Servisi Goo.gl ‘da Sona Gelindi !

The Google signage is seen at the company's headquarters in New York January 8, 2013. Google Inc and a New York redevelopment organisation are providing a Manhattan neighbourhood with free public WiFi Internet access, making it the largest area of coverage in New York City. The search giant and the non-profit Chelsea Improvement Co are making Internet access available outdoors in Chelsea, which is home to Google's New York offices and several technology start-ups. REUTERS/Andrew Kelly (UNITED STATES - Tags: POLITICS BUSINESS SCIENCE TECHNOLOGY TELECOMS SOCIETY LOGO) - RTR3C7SB

Google’ın tam 10 yıl önce  , 2009 yılında kullanıma sunduğu link kısaltma servisi Goo.gl, yayın hayatına kalıcı olarak veda etti. Uzun URL’leri kolayca kısaltmaya yarayan kullanıcı dostu olan bu servis artık tarihin tozlu sayfaları arasında ki yerini aldı.

10 yıldır aktif olarak kullanılan Goo.gl, kademeli olarak kapatıldı. Mayıs 2018 itibari ile yeni kullanıcıların kullanımına kapatılan bu servis, 30 Mart 2019 itibarı ile tüm kullanıcılara kapatıldı. Şu anda halihazırda mevcut olan Goo.gl kısaltmaları aktif olarak kullanılmakta; ancak URL’ler üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasına izin verilmiyor.

Kapatılan servisin yerine başka bir sistem geldi. Google’ın uygulama geliştiricileri için getirdiği Firebase Dynamic Links (FDL) isimli akıllı sistem sayesinde dinamik bağlantılar oluşturulabiliyor. Geliştiriciler bu akıllı sistem ile kullanıcıları iOS ve Android uygulamalar içerisinde istenilen konuma gönderebilmekte.

Google Bireysel Kullanıcılara Öneride Bulundu!

Google gider ayak servisini kullananlara da bir güzellik yapmayı ihmal etmedi.  URL kısaltma servisini kapattıktan sonra kullanıcılara Goo.gl alternatifi birkaç servisi önerdi. Google’ın önerdiği bu servisler; Bit.ly ve Ow.ly. Bu servisler sayesinde URL’lerinizi kolayca kısaltabileceksiniz.

 

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.