Google Chrome’da Flash Player Nasıl Etkinleştirilir?

Flash’ta çok sayıda güvenlik açığının bulunması ve HTML5’in her şekilde daha iyi olması, Chrome’nin kısa süre içerisinde Flash’tan ayrılmasının nedenlerinin başında yer almaktadır. Google’nin bütün bu haklı nedenlerinden dolayı, Google Chrome ile birlikte gelen Flash, Chrome tarafından otomatik olarak devre dışı bırakılmıştır.

Sayısız nedenlerden dolayı tarayıcıların neredeyse tamamı Flash’tan desteğini çekmiştir ve bu, Flash’ın eskisi kadar popüler olmamasına, Web tarihinin tozlu sayfaları arasına  karışmasına neden olmuştur. Günümüzde halen birçok site Flash kullanmaktadır, bu internet sitelerini ziyaret etmek istiyor olabilirsiniz. Peki tarayıcınızın desteklemediği flash üzerine kurulu bir siteye nasıl girebilirsiniz ?

Bu yazının sonunda, Adobe Flash Player’i Chrome’da nasıl etkinleştirebileceğinizi veya nasıl devre dışı bırakabileceğinizi öğreneceksiniz. Eğer öğrenmek istediğiniz tam olarak buysa okumaya devam edin. Flash’ı devre dışı bırakmanız, otomatik olarak oynatılan içeriklerin kötü amaçlı kod yürütme ihtimalini düşürdüğünü de hatırlatalım..

Google Chrome’da Flash Player Nasıl Etkinleştirilir?

 • Önce ayarlara girin.
 • Burada “Gelişmiş” bölümüne gelin.
 • “Gizlilik ve Güvenlik” bölümüne gelin ve içerik ayarlarına tıklayın.
 • Açılan sayfada “Flash” yazısına tıklayın.
 • Flash içeriğini çalıştırmadan önce sormasını sağlayan seçeneği işaretleyin.

Google Chrome’da Flash İçeriği Nasıl Oynatılır?

Chrome’da Flash etkin haldeyken Flash içeriğine sahip bir internet sayfasını ziyaret ettiğinizde, Flash oynatıcısına tıklamanız gerekir. Her gün binlerce Flash içerikli internet sitesini ziyaret ediyorsanız bu zamanınızı çalabilir, fakat siteye gerçekten güveniyorsanız, Flash’ın bu internet sitesinde çalışmasına izin verebilirsiniz. Bu durumda da gerekli gereksiz  tüm flashlar yükleneceği için hem açılış hızı yavaşlayabilir hem de internet kotasından daha fazla tüketmenize sebep olabilir.

Flash içeriğine tıkladığınız zaman, bu sitede Flash’ın çalışıp çalışmamasını istediğinize dair bir bildirim alırsınız. İzin verirseniz sayfa yenilenecek ve Flash içeriği olması gerektiği gibi çalışacaktır.

Google Chrome’da Flash İzinleri Nasıl Değiştirilir?

Bir sitedeki Flash içeriğini yanlışlıkla engellemiş olabilirsiniz veya daha da kötüsü, engellemek yerine yanlışlıkla izin vermiş olabilirsiniz. Merak etmeyin , çaresiz değilsiniz. Hatanın neresinden dönülse kardır mantığı burada da işliyor.  Chrome’da bu sitenin izinlerini iptal etmenin veya değiştirmenin iki yöntemi vardır.

Yöntem 1: Bağlantı Bilgilerini Kullanmak (Kısa Yol)

Tek bir sitenin Flash izinlerini şu şekilde değiştirebilirsiniz:

 • Flash içeriği olan bu siteye girin.
 • Adres çubuğunun sol kısmında yer alan, bağlantı bilgilerini içeren kilit simgesine tıklayın.
 • Flash yazısının karşısındaki listeli butona tıklayın.
 • İzin verebilir, sormasını isteyebilir veya engelleyebilirsiniz; dilediğinizi seçin!

Yöntem 2: Chrome Ayarlarını Kullanmak (Uzun Yol)

Chrome ayarlarına ulaşınca Flash izinlerini şu şekilde değiştirebilirsiniz:

 • “Gelişmiş” bölümüne gelin.
 • “Gizlilik ve Güvenlik” bölümündeki “İçerik Ayarları”na tıklayın.
 • İzinler sayfasında yer alan Flash’ın üzerine tıklayın.
 • Flash izinlerini değiştirmek istediğiniz siteyi bulun ve siteyi listeden kaldırmak için çöp kutusu simgesine tıklayın.

Flash, Web’deki tek güvenlik riski taşıyan eklenti değildir. Kötü amaçlı yazılımların ve bilgisayar korsanlarının yanı sıra parolalarınızın güvenliği ve veri gizliliği konusunda da endişelenmeniz gerekir.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.