Google Chrome “pencere içinde pencere” özelliğini uygulamaya koydu

Google Chrome son derece önemli bir özellik olan picture in picture desteğini duyurdu. Chrome güncelleme sonrasında bu özelliğe kavuştu. Artık youtube ta dahil chrome da herhangi bir siteden video izlerken başka siteye geçtiğinizde o videoyu izlemeye devam edebileceksiniz..

Aslında Google’ın bir süredir “pencere içinde pencere” özelliğini Chrome’a getirmek için çalıştığı biliniyordu. PiP adıyla da bilinen bu özellik sayesinde videolar küçük bir pencere hâlinde ekranın istediğiniz yerine koyulabiliyor. Sadece istediğiniz yere koymakla kalmıyor pencerenin boyutunuda kendi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Üstelik diğer sekmelere geçildiğinde, masaüstü görüntülendiğinde ya da Word belgesinde yazı yazarken bile bu özellik kesintisiz olarak kullanılabiliyor.

Chrome güncelleme sonrasında pencere içinde pencere!

Google’ın yazılım geliştiricilerinden François Beaufort sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla bu özelliğin yeni güncelleme sonrası Chrome’a standart olarak geldiğini duyurdu. Windows, macOS, ve Linux kullanıcıları bu özelliği kullanabilecekler.

krandan bağımsız olarak görüntülenmeye devam eden videolarda görüntüyü durdurabiliyor, oynatmaya devam edebiliyor ya da sağ üst köşeden videoyu kapatabiliyorsunuz. Şimdilik videoyu ileri ya da geri sarma özelliği bulunmuyor.

Henüz bu özelliği kullanamıyorsanız tarayıcınızı kapatıp açmanız ve Chrome 70sürümüne tarayıcınızı güncellediğinizden emin olmanız gerekiyor. Dolayısıyla öncelikle tarayıcının öncelikle yardım kısmını seçip daha sonra chrome hakkında kısmından versiyonunu kontrol etmenizi öneririz

Peki, bu özelliği nasıl kullanacaksınız? Yapmanız gereken oldukça basit. Youtube’da bir video açtığınızda farenizin sağ tuşuyla video üzerine iki kere tıklıyorsunuz ve picture in picture bölümüne tıkladığınızda video sayfadan ayrılıyor. Üstelik küçük ekranda açılan videonun boyutlarını isteğinize göre değiştirebiliyorsunuz.

Chrome picture in picture

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.