Google Arama Sonuçlarında Mobile Önem Vermeye Başladı

Malumunuz çağımız sürekli gelişmekte. Bilgisayarların hayatımıza girmesi  internetin gelişmesi derken cep telefonlarının akıllanması ve internetle buluşması , çağın yepyeni bir noktaya gelmesine sebep oldu. İnternetin arama devi Google da bu değişikliklere seyirci kalmadı.Bugün yaptığı açıklamayla internet aramalarını kökünden değiştirecek bir değişiklik yaptığını duyurdu. Google arama sonuçlarında mobil öncelikli sonuçları kullanacağını belirtti.

Google, herhangi bir aramada karşınıza çıkan sonuçları bugüne kadar masaüstü kullanıcı öncelikli yayınlıyordu. Yani en üstte çıkan sonuçlar, mobil uyumluluklarından çok masaüstü uyumluluklarına göre yerleştiriliyordu. Son senelerde aramaların daha çok mobil cihazlar üzerinden gelmeye başlamasıyla arama sonuçları üzerinde değişiklik yapmak üzerine çalışmalarını hızlandıran Google, nihayet beklenen değişmeyi yapmaya başladı.

Google, mobil öncelikli arama sonucu çalışmalarına başladığı ilk olarak 2016 yılında duyurmuştu. Yapılacak çalışmaları ayrıntılı olarak anlatan arama motoru devi, arama sonuçlarının internet sitelerinin mobil sürümlerine göre dizinleneceğini, ayrıca sitelerin yapılandırılmış data ve snippet bilgilerini de yine mobile göre alacağını vurgulamıştı.

Mobil aramaların çoğaldığı hemen hemen herkesin elinde bir telefon kafasını kaldırmadan hayatını yaşadığı günümüzde, mobil kullanıcıların kendi cihazlarına uygun görüntülenmeyen internet siteleriyle karşılaşma sıklıklarını aşağı çekmeye çalışan Google, 2017 yılında bazı internet sitelerini mobil sürümlerine göre dizinlemeye başlamıştı. Bugün itibarıyla tamamen mobile odaklı bir sisteme geçen şirketin yaptığı değişikliklerin ayrıntılarına ise Google Webmaster Central Blog adresi üzerinden ulaşmanız mümkün.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.