Google Arama Geçmişinizi Sunuculardan Nasıl Silersiniz?

En büyük kişisel veri saklayıcılarından bir tanesi olan Google, yaptığı yeni güncellemeyle Google Arama üzerinden yaptığınız bütün aramaları sunuculardan kolayca silmeniz için yeni bir seçenek sunmaya başladı. Google Arama Geçmişinizi Sunuculardan Nasıl Silersiniz? başlığıyla yayınlanan bir videoyla sistemin nasıl çalıştığı da anlatıldı.

Google Search sayfasının en altına yerleştirilen “Google arama verilerinizi kontrol edin” seçeneğiyle birlikte kişisel verilerinizin ve aramalarınız durumunu göstermeye başlayan şirket, bu sayfada Google Search’ün yanı sıra bütün Google servislerinde yaptığınız aramalara yer verme kararı aldı.

Google, YouTube, Gmail vb. bütün Google servislerini içeren arama verilerini, çeşitli kriterlere göre sıralama kararı alan Google, bunları tek tuşla sunuculardan kalıcı olarak silme şansını da kullanıcılarına sundu.

Bütün bunların Google hesap ayarları sekmesinde zaten gösterildiğini belirten Google yetkilileri, yeni güncellemeyle bu sekmeye erişimi kolaylaştırdıklarını hatırlattılar. Bununla birlikte silme işleminin Google’ın veri toplama şekillerinde herhangi bir değişikliğe yol açmayacağı, Google’ın yine bütün kişisel verilerini toplayarak, onları işlemeye devam edeceği söylenenler arasında yerini aldı.

Toplama işlemenin devam edecek olmasına karşın bugüne kadar depolanan arama verilerinizi silme şansını kullanıcılarına sunarak, önemli bir değişiklik yapan Google, gizliliği önemseyenlere yeni fırsatlar sunmuş oldu. Yeni güncellemeden sonra verilerinizi silmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

Google arama verileri

Google arama verileri nasıl silinir?

1-    Google Arama sayfasına gidin.

2-    Arama sayfasının en altında yer alan “Google Arama verilerinizi kontrol edin” seçeneğine tıklayın.

3-    Açılan “Arama etkinliğiniz” sayfasının en altında yer alan “Tüm Arama etkinliğini sil” sekmesine tıklayın.”

4-    Toplanan verilerinizi kontrol etmek ve ayrıntılı silme işlemleri yapmak için ise “Google etkinliği” tuşuna basabilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.