Firefox, Bundan Sonra Otomatik Oynatılan Videoları Sessize Alacak

Firefox kullanıcılarına müjde ! Firefox, İnternet kullanıcılarının en sinir olduğu şeylerin başında gelen otomatik oynatılan videolarda açılan ses olayına sonunda çözüm getiriyor. Chrome ve Edge’in ardından otomatik oynatılan videolar konusunda önlem alıyor.

İnternette dolaşırken şüphesiz en rahatsız edici şeylerden bir tanesi otomatik oynatılan videolar. Hiç ummadığınız bir anda son ses açılan videolar veya ses dosyaları çok dikkat dağıtıcı olabiliyor. Hele bir de iş ortamındaysanız aniden açılan videolar çokta utanç verici anlar yaşatabiliyor.

Bunu önlemek için Google Chrome ve Microsoft Edge ilk adımları atmıştı, Mozilla da tarayıcısına önümüzdeki ay gelecek olan özellik ile bu konu hakkında ilk adımını atmış olacak.

Yeni sürümle birlikte Firefox, yeni açılan pencerelerdeki ses içeren videoları otomatik olarak sessize alacak ve videonun sesi oynat butonuna basıldıktan sonra açılacak. Yani olması gereken gibi olacak. Tabii, yine de sizin bant genişliğinizden yiyecek ama en azından bir anda rahatsız edici bir ses ile karşılaşmayacak ve belki de rezil olmaktan kurtulacaksınız.

Peki ne zaman bu özellik geçerli olacak ? Mozilla mühendisi Chris Pearce ten alınan bilgiye göre yeni özelliğin Firefox 66 ile birlikte gelecek. Pearce, kullanıcıların bu özelliği bazı siteler için aktif/pasif hale getirilebileceğini de ifade etti.

Bu özelliğin kullanılamadığı tek istisna ise görüntü ve sesli iletişimin olduğu konferans odaları
Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.