Facebook’tan TikTok’a Rakip Olacak Uygulama: Lasso

Musical.ly olarak piyasaya çıkan daha sonra TikTok olarak devşirilen ve günden güne daha fazla üyeye ulaşan uygulamaya bu kez ciddi bir rakip geliyor.

Üstelikte bu rakibi çıkarmaya hazıran şirket Facebook ! Evet koskoca facebook bu kez TikTok benzeri bir uygulama için kolları sıvadı. Yeni uygulamanın adı ise Lasso. Şimdi size biraz Lasso yu tanıtalım. Tanıtalım ki yarın öbür gün karşınıza çıktığında vay efendim haberim yoktu , bu ne ara çıkmış , kimse birşey demedi demesin…

TikTok uygulamasının son zamanlarda çılgınlar gibi kullanıldığını ve bunun sebeplerini bu yazımızda anlatmıştık. Facebook atılımlarını da daima gençler üzerine yapan bir firma olduğunu biliyorsunuzdur. Snapchati mercek altına alan firma gençlerin tuttuğu ve sevdiği özellikleri instagrama monte ederek instagramın büyük bir ivme ile yükselmesini ve Snapchati geride bırakmasını sağladı.

Snapchati artık alt ettiğini düşünen Facebook şimdi ki hedef olarak kendisine TikTok’un genç nüfusunu seçmiş görünüyor. Snapchat ‘e karşı uyguladığı stratejiyi uygulayacak olan firma böylece son zamanlarda özellikle hesapları çaldırması ile ortaya çıkan kötü itibarını bir derece geri kazanmaya çalışacak gibi görünüyor. İyi bir taklitçi olan facebook karşısında tiktok ne kadar dayanabilecek bunu zamanla görücez.

Çin merkezli teknoloji devi ByteDance, Musical.ly uygulamasını geçtiğimiz aylarda 1 milyar dolara satın almış, adını TikTok olarak değiştirmişti. Aylık 60 milyon kullanıcısı bulunan TikTok’un hala yükselişte olduğu için Facebook tarafından satın alınması neredeyse imkansız. TechCrunch’un kaynaklarına göre Facebook’un ürün tasarımcılarından Brady Voss’un projesi, kurulan yeni ekiple birlikte yakında faaliyete geçecek.

İşin tuhaf ve bilinmeyen yanlarından biri de , 2016 yılından bu yana sosyal müzik uygulamalarını araştıran Facebook, zamanında Musical.ly uygulamasını da yakın markaja almış olması. Türk spor kulüplerinin bu adamdan futbolcu olmaz deyip kapı dışarı ettiği Dünya Yıldızları gibi facebook’ta Tiktok tan birşey olmaz kehanetinde bulunmuştu. Fakat günümüzde bu tahminin ne kadar yanlış olduğunu görüyoruz.

2018’in ilk aylarında Facebook, yeni geliştirdiği uygulaması için müzik şirketleriyle lisans anlaşmaları sağladı. Böylece kullanıcılar tarafından çekilecek olan videolardaki telif hakkı sorunlarını da kökten çözmüş oldu.

Facebook’un yakında kullanıcıların favori şarkılarını profillerine sabitleme özelliği sunacak olması, yasal olarak yayınlanan müzik kliplerinin altına, kareokeye uygun olarak yansıyan altyazıların getirilmesi gibi çalışmalar zaten şirketin politikalarını açığa çıkartıyordu. Bunu da yine bir başka yazımızda dile getirmiştir. Okumak için tıklayın.

Facebook Lasso, şirketin kaybettiği genç kitlesini geri kazanması için popüler bir bağımsız uygulama olabilir. Eğer şirket birkaç yıl daha gençlere hitap edemezse, ana uygulamasının fişini çekebilir.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.