Facebookta Sizi Kimin Engellediğini Öğrenme ( 2020 )

Günümüzün tartışmasız hala en çok konuşulan ve ses getiren sosyal medya uygulaması facebook. Hatta bir çok kişi kendi hesabının dışında çeşitli amaçlarla bir kaç hesaba sahip olduğu bir uygulama. Kendi amacının dışında birçok arkadaşlığın başladığı ve bittiği ya da ilişkilerin ilan edilip iptal edildiği Dünya’nın en güçlü uygulaması. Kimi zaman öyle zaman geliyor ki aklınıza düşen bir kişinin acaba sizi engelleyip engellemediğini merak edebiliyorsunuz. Ya da aradan zaman geçmiştir acaba ne yapıyor şimdi diye merak ettiğiniz birileri vardır. Kişinin hesabını kontrol ettiğinizde eğer bulamazsanız 2 seçenek vardır ya sizi engelledi ya da hesabı tamamen kaldırdı. Bu yazımızda engeli yiyip yemediğinizi anlamayı kolaylaştıracak ipuçlarını bulabilirsiniz.. Hazırsanız konuya girelim.. 

1- Alternatifleri Düşünün
Öncelikle içinizi rahatlatarak başlayalım.. Tahmin ettiğiniz ya da şüphelendiğiniz kişilerin sizi engelleme ihtimalleri olmasına rağmen, engellememiş olma ihtimalleri de söz konusu. Aşağıda göreceğiniz diğer yöntemler farklı durum ve senaryolar içermektedir. İlk olarak sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin Facebook kullanım koşullarını ihlal ederek Facebook tarafından hesabının geçici süre engellenme ihitmalinin de  söz konusu olduğunu unutmayın.

Bu durumda Facebook’un geçici süre ile kullanıma kapattığı bir hesabı Facebook üzerinde bulamayabilirsiniz. Aynı şekilde sizi Facebook üzerinde engellediğini düşündüğünüz kullanıcı Facebook hesabını dondurmuş ya da silmiş de olabilir. Bu gibi durumlarda engellenmemiş olabilirsiniz, fakat kesin bir sonuca varmak zor.

2- Mesaj Atın
Kendisi tarafından engellendiğinizi düşündüğünüz kişilerin son zamanlarda size mesaj gönderip göndermediğini kontrol ederek, onlara geri mesaj gönderin.

Mesaj gönderdiğinizde ortaya 2 ihtimal çıkıyor. Eğer mesaj gönderdiğiniz kişi sizi Facebook üzerinde engellediyse mesajınızı kesinlikle göremeyecek. Diğer yandan engellemediyse bile mesajınıza yanıt vermeyerek sizi görmezden gelebilme ihtimali de bulunuyor. Ayrılan çiftler arasında sık yaşanan bu durumla karşı karşıyaysanız, aşağıdaki diğer yöntemler ile araştırmaya devam edin.

3- Facebook’ta Arayın
Facebook hesabınıza kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak giriş yaptıktan sonra sizi engellediğiniz düşündüğünüz kişi için sayfanın üstündeki arama çubuğunu kullanarak arama yapın. Eğer arama sonucunda ilgili kişinin profilini görebiliyorsanız rahatlayabilirsiniz çünkü engellenmemişsiniz.

Facebook üzerinde sizi engelleyen kişilerin profillerini arama sonucunda kesinlikle bulamazsınız. Fakat bulamıyorsanız ortaya yine 2 farklı ihtimal çıkıyor. Bunlarda ilki engellenmiş olduğunuz. Diğeri ise engellediğini düşündüğünüz kullanıcının kişisel gizlilik ayarlarını göremeyeceğiniz şekilde ayarlamış olmasıdır.

Bu durumda aklınıza hemen farklı bir arkadaşınızın hesabı üzerinden ya da sahip olduğunuz başka bir fake hesap üzerinden arama yapmak gelebilir fakat buna da yeltenerek boşuna vakit kaybetmeyin. Nedeni ise aradığınız kullanıcının kişisel gizlilik ayarlarına göre arkadaşları ya da arkadaşlarının arkadaşları tarafından görülebiliyor olması mümkün. Bu durumda yine iki ihtimal söz konusu olduğundan net bir şekilde engellediğinizi düşünmenize gerek yok.

4- Çıkış Yaparak Arayın
Facebook üzerinde giriş yaptığınız hesabınızdan çıkış yaparak, hiç bir kullanıcı hesabı online değilken sizi engellediğini düşündüğünüz kişi için yine sayfanın üstünde yer alan arama kısmından bir arama yapın. Eğer hesabınızla giriş yaparak arattığınızda şüphelendiğiniz kişinin profilini göremiyor ama çıkış yaparak kişinin profiline erişebiliyorsanız müjdemi isterim: Engellenmişsiniz!

5- Google’da Arayın
Dünyanın en büyük arama motoru Google bu konuda da size yardımcı olmak için emrinize amade bir şekilde bekliyor. Sizi Facebook’ta engellemiş olduğunu düşündüğünüz kullanıcının profil adını yazarak google da arama gerçekleştirin. Fakat bunun öncesinde küçük bir püf nokta var o da  aramayı yapmadan önce Facebook hesabınıza giriş yaptıysanız çıkış yapmanız gerektiği 😉

Karşınıza gelen arama sonuçlarında istediğiniz profili görebiliyorsanız tıklayarak kontrol edin. Hemen sonrasında ise Facebook hesabınıza yeniden giriş yaparak aynı Google üzerindeki arama sonucuna yeniden tıklayın. Eğer bu tıklamadan sonra karşılaştığınız sayfa az önce tıklayarak gitmiş olduğunuz sayfa ile aynı değilse ve böyle br profilin var olmadığı size söyleniyorsa maalesef ENGELLENMİŞSİNİZ demek oluyor.

Fakat arama sonuçlarında istediğiniz kişinin Facebook profiline ulaşamıyorsanız bunun nedeni kullanıcının hesap ayarlarını bu şekilde değiştirmesi ya da Google tarafından profili sayfasının henüz indekslenmemiş olmasından kaynaklanır. Yani engellendiğinizi göstermez. Google’da profil araması yaparken direkt olarak “Barış Yanık” ya da “Mirina Kettle” gibi Facebook profil isimlerini kullanmanız en kesin sonuçları verecektir.

6- Ortak Arkadaşlarınıza Sorun
Eğer sizi engellendiğini düşündüğünüz kişinin engelleyip engelleyemediğini kesinlikle netleştirmek istiyorsanız ve duyacağınız şeylere hazırlıklıysanız sahip olduğunuz ortak arkadaşlara mesaj atarak sorabilirsiniz.

Şimdiye kadar anlattıklarımızdan bir sonuca varamadıysanız işin en zor kısmına geldik demektir. O da ortak arkadaşa sormak. Eğer ortak arkadaş durumun farkında ise bir zorluğu yok elbet size doğruyu şakkadanak söyler. Ama eğer ortak arkadaşın bir şeyden haberi yoksa sizin onu araştırdığınızı öğrendiğinde hemen gidip yetiştirme ihitmali olduğundan bu süreç biraz sıkıntılıdır. Gizli kalmak isteyeceğiniz bir durum ise ve ortak arkadaşınız çok ve boş konuşmayı seven bir arkadaş ise muhtemelen ifşa olacaksınız demektir. Bu yüzden sorarken çok çok dikkatli olmakta fayda var.

Bu yöntemi kullanırken dikkat etmeniz gereken şeyler ise mesajı atarken kelimeleri doğru seçmeniz. Örneğin Hatice isimli arkadaşımın beni engellediğini düşünüyorum ve bu durumdan ortak arkadaşlarımızın haberi yok. Hemen ister Facebook üzerinden isterseniz de yüz yüze görüşebilme imkanınız varsa, ortak arkadaşlarınıza “Ya son zamanlarda Hatice’yi Facebook’ta görüyor musun ya da konuşuyor musunuz?” tarzında bir soru sorarak bilgi alabilirsiniz.  Duyabileceğiniz cevaplara kendinizi mental olarak önceden hazırlamanızı tavsiye ederiz

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.