Facebook Oturumlarını Diğer Cihazlarda Nasıl Kapatabiliriz ?

İnsanların hesaplarını hacklemeyi , ele geçirmeyi hobi haline getirmiş insanlar olduğu gibi bu işi para için yapanlarda olduğunu biliyoruz. Hesap ele geçirme çağımızdaki veba gibi. Çalınan hesaplarla neler yapılabileceği az çok tahmininizdedir.  Tüm bunlar göz önüne getirildiğinde, güvenliği üst düzeyde tutmanın önemini çok iyi bir şekilde anlıyoruz.  Bu yazıda en çok kullanılan sosyal medya organlarından biri olan Facebook hesabınıza hangi cihazların eriştiğini ve bu cihazlardaki oturumları nasıl sonlandıracağınızı öğreneceksiniz.

Diğer Cihazlardaki Oturumlar Nasıl Kapatılır?

Facebook, giriş yapılan tüm cihazları izler ve kaydeder. Yani tüm girişler facebook’un takibi altındadır. Bu kaydedilen cihazları görmek ve cihazlardaki oturumları sonlandırmak son derece hızlı ve kolaydır.

Diğer cihazlardaki oturumları kapatmak için Ayarlar > Güvenlik ve Giriş yolunu takip edin. Bu sayfada, oturum açılan tüm cihazları listelendiğini göreceksiniz. Çok sayıda veri olduğu durumlarda, “Daha Fazlasını Gör” seçeneğine basmanız gerekebilir.

Bu bölümde, kullanılan cihazı/tarayıcıyı, giriş yapan kişinin konumunu öğrenebilirsiniz. Facebook hesabına giriş yapan kişinin IP adresini görmek için ise imleci konumun üzerine getirmeniz yeterli olacaktır.

“Şu an aktif” yazısı, oturumun şu anda açık olduğunu belirtir. Kişinin oturumunu sonlandırmak için hemen yanda yer alan üç noktaya tıklamanız ve “Çıkış Yap”ı seçmeniz yeterlidir.

Yanlışlıkla bir oturumu kapatırsanız endişelenmenize gerek yok çünkü kişinin hesaba erişimi tamamen engellenmiyor, sadece kullanıcı adı ve şifre ile  yeniden giriş yapması isteniyor. Eğer hesabınızda bilginiz dışında bir cihaz veya aktif başka birileri gözüküyorsa hemen ilgili oturumu kapatmanız hayati önem taşıyabilir.

Oturumu kapatmak , ilgili cihazın girmesine engel değil tekrar hatırlatalım ve altını çizelim. Oturum kapatıldıktan sonra mutlaka şifrenizi değiştirmeli ve diğer güvenlik önlemlerini almalısınız. Ayrıca mesaj kutunuzu da kontrol edip bilginiz dışında olan bir yazışma olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Son zamanlarda kurbanın yakın çevresine , kurbanın profilinden atılan mesajlarla para isteyen dolandırıcılar çoğaldı. Dikkatli olmakta fayda var.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.