Facebook Hesabınız Hacklenirse Ne Yapmalı ?

Facebook adı hack skandalları ve veri sızdırma skandallarından bir türlü kurtulmuyor maalesef. Geçenlerde tarihinin en büyük veri sızıntısını yaşadı. Bu saldırıdan zarar görmemiş olsanız bile, Facebook hesaplarının hack’lendiğine sıkça rastlıyoruz. Böyle bir durum da facebook u yaşamının merkezine koyan insanlar için kabustan farksız. Çünkü saldırgan, özel mesajlarınıza ulaşıp, arkadaşlarınıza sizin adınıza bir şeyler yazabilir, dolandırıcılık girişiminde bulunabilir ya da sayfanızdan abuk subuk paylaşımlarda bulunup sizi tüm ailenize rezil edebilir..

Çalınan bilgilerinizi geri getirmeniz pek mümkün olmasa da, hesabınızı geri alabilirsiniz. Öncelikle sakin olun ve aşağıdaki adımları izleyerek gerekenleri yerine getirin ve herşeyin yolunda gitmesi için dua edin 🙂

Öncelikle tespit edelim.. Hesabınız Hack’lendi mi?

Öncelikle tespir ederek başlayalım.. Hesabınızın ele geçip geçmediğini nasıl anlayabilirsiniz? Saldırganlar, hesabınızı ele geçirdiğinde arkalarında bir iz bırakacaktır.Sonuçta facebook log ları kayıt altına almakta. Şimdi hesabınıza giriş yapın ve sağ üstteki oka basarak menüyü açın. Ayarlar’a, ardından Güvenlik ve Oturum Açma’ya tıklayın veya bu bağlantıyı takip edin.

En üstte Facebook’a en son giriş yapan cihazları göreceksiniz. Daha fazla’ya tıklayarak eski oturumları gözden geçirebilirsiniz. Buraya iyice bakın Şüpheli bir durum gözlemliyorsanız, aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin.

1. Facebook Parolasını Değiştirin

Hesabınıza giren kişi parolanızı değiştirmediyse şanslısınız. Hacker’ın dikkatini çekmemek için diğer hesaplardaki oturumları henüz kapatmayın – önce parolanızı değiştirin. Sırasıyla Ayarlar > Güvenlik ve oturum açma yolunu izleyin ve aşağı kaydırarak Parolayı değiştir seçeneğini kullanın. Güçlü bir parola kullanmayı unutmayın (bunun için LastPass gibi bir parola yöneticisi kullanabilirsiniz ya da bu yazımızı okuyabilirsiniz.).

Parolayı değiştirdikten sonra Oturum Açtığınız Yerler’e gidin ve oturumları ya tek tek kapatın ya da listeyi açtıktan sonra sağ altta görünen Tüm Oturumları Kapat seçeneğini kullanın. Bunu yapmadan önce oturum açabileceğinizden emin olun.

İşe Yaramadıysa: Parolanızı Sıfırlayın

Diyelim ki Hacker parolanızı değiştirdi. Bu durumda işiniz biraz daha uzun. Şimdi parolanızı değiştirdiğini farz ederek anlatmaya devam edelim. Facebook oturum açma ekranında, parola kutusunun altındaki “Hesabını mı unuttun” bağlantısını kullanın. Burada parolanızı sıfırlamanız için birkaç yol sunuluyor.

2. Hack’i Facebook’a Bildirin

Hesabınız hack’lenmekten öte spam ve reklam göndermeye başladıysa, onu rapor etmenizde fayda var. Bu yolu hack nedeniyle hesabınıza erişimi kaybettiyseniz de kullanabilirsiniz, Facebook hesabınızı kurtarmakta yardımcı olacaktır.

3. Şüpheli Uygulamaları Kaldırın

Hesabınız çoğu kez rastgele biri tarafından hack’lenmez. Saldırının kaynağı, erişim izni verdiğiniz bir Facebook uygulaması da olabilir. Özellikle bir çok oyun erişim izni istiyor ve o an dikkat etmeden kabul ediyoruz. Şüpheli uygulamaları kaldırmak için Ayarlar > Uygulamalar ve web siteleri yolunu izleyin. Tüm Uygulamalar ve Web Siteleri için Tümünü Göster’e tıklayın ve kaldırmak istediğiniz uygulama ve web sitelerini işaretleyin. Şimdi sağ üstteki kaldır düğmesine basın ve çıkan soruyu onaylayın.

4. Arkadaşlarınızı Bilgilendirin

Hesabı kurtarmaya yönelik girişimlerinizi tamamladıktan sonra arkadaşlarınızı bu konuda bilgilendirin. Arkadaşlarınıza Facebook’tan ulaşamıyorsanız, diğer sosyal kanallardan veya eposta üzerinden ulaşın.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.