Facebook Geçmişi Temizle Aracı Nasıl Kullanılır?

Facebook ta kişisel aramalarınızdan kaynaklanan reklamlarla muhatap olma dönemi artık resmen son buluyor. Tabi bunun son bulması sizin elinizde. Web sitesi ya da mobil uygulamaların Facebook ile paylaştığı verileri temizlemeyi bu yazıda anlatıyoruz. Dediklerimizi yaparsanız bu reklamlardan muaf olacaksınız  çünkü facebook geçmişinizi bilemeyecek.. 

Facebook, bir süredir test ettiği ‘Geçmişi Temizle’ özelliğini tüm kullanıcılara açtı. Bu sayede web sayfası ya da mobil uygulamaların toplayıp Facebook ile paylaştığı veriler temizlenebiliyor. Yani internette geçmiş zamanlarda bir arama yaptınız diyelim , bu ürün bir süre sonra karşınıza reklam olarak çıkıyor. Çünkü bu arama bilgileriniz yani geçmişiniz facebook ile paylaşılmış oluyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg imzasıyla paylaşılan blog yazısıönümüzdeki 10 yılın gizlilik korumasını da içeriyor. Ayrıca bu özelliğin Veri Gizliliği Günü’nde duyulması da manidar.

Ayarlar’da Facebook Bilgilerin başlığı altındaki ‘Facebook’un Dışındaki Hareketler’ bölümüne eriştiğinizde karşınıza en tepede bir açıklama, hemen altında da web siteleri ve uygulamalar geliyor.

Facebook Dışındaki Hareketlerinizi Yönetin

Yönetim penceresinde hareketlerini paylaşan web sitesi ya da uygulamaların tamamı geliyor. Burada ‘Geçmişi Temizle’ düğmesiyle verileri ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayrıca, bir önceki menüde yer alan ‘Geçmişi Temizle’ sayesinde Facebook’un dışındaki hareket geçmişiyle bağlantıyı kesebilirsiniz. Ama Hootsuite gibi yönetim araçlarını kullanan sayfalarla bağlantının kesildiğini hatırlatalım. Ayrıca gelecekte ziyaret edilecek işletme ve kuruluşlardan hareketler yine tutulmaya devam ediliyor.

Diğer Seçeneklerde Neler Var?

Facebook’un Dışındaki Hareketlerin menüsü altında Diğer Seçenekler üzerinden de ayrıntılara göz gezdirebilirsiniz. Burada Facebook’taki bilgilerinize kategori bazlı olarak erişebilir; indirebilir ya da gelecekteki hareketlerinizi yönetebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.