Facebook Duygusal Robotlarıyla Yalnızlıklar Bitebilir mi ?

Gün ve gün gelişmeye , yeni icatlar bulmaya meraklı olan Facebook bu kez kendini de aşmanın derdinde. Facebook dünyayı keşfedebilen, nesneleri ve insanları tanımlayabilen ve kullanıcıların uzaktan arkadaş edinebilmelerini sağlayan ‘duygusal açıdan hassas‘ robotlar üretmeyi planlıyor. 

Günümüzde Boston Dynamics tarafından yapılan robotlardan farklı olarak mekanik amaçlı değil tamamen insanların yalnızlığı üzerine programlanmış duygusal robotlar. Çocuklara yönelik bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz bazı robotlardanda bilirsiniz aslında , film kahramanı olan çocuk arkadaşları tarafından dışlanmıştır ve onun en yakın arkadaşı bir robottur. Hatta daha uç filmlerde robot arkadaşıyla birlikte filmin esas çocuğu Dünyayı kurtarır.

Facebook’un başvurduğu ‘duygusal robot‘ patentine göre ise içerisinde yer alacak sensörler sayesinde robotlar, insanlarla etkileşimde bulunabilecek, insanların duygusal durumlarını anlayabilecek ve insanların söylediklerini dinleyebilecekler. Aynı zamanda bu robotlar video görüntüleyebiliyor ve insanlarla sohbet başlatabiliyor.

Kamera, mikrofon, hoparlör ve diğer algı sensörlerine sahip olacak robotlar, muhtemel duygu durumlarını değerlendirmek için karşılaştıkları insanların yüzlerini ve vücut dillerini tarayabilecek, daha sonra bu duyguları yorumlayabilecek.

Facebook’un Geleceği Robotları mı Bağlı?

Facebook’un patent başvurusunda bulunduğu bu robot tasarımlarının gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini henüz bilmiyoruz. Ancak robot teknolojisine farklı bir açıdan yaklaşmak isteyen Facebook, kendi platformlarını robotlara taşımak istiyor olabilir.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.