Facebook Çöpçatanlık Servisi “Secret Crush” Geliyor..

Hey gidi facebook.. Nerelerden nerelere geldin şimdi nelerin peşine düştün. Kuruluşunun ilk günlerinde aslında bir tür çöpçatanlık sitesi olan Facebook, yapmış olduğu devrime rağmen eski haline geri dönmeye karar verdi. Tinder ’daki duygusuz eşleşme mantığının aksine Facebook, kime karşı sıcak olduğunuzu önemseyen Secret Crush özelliğini duyurdu. Yalnız uyarmak gerekiyor ki : Bu özellik platonik aşkların bir dram filmine dönmesine, ayrılıklara ve boşanmalara neden olabilir! Şimdi detaylara girelim..

Hiç şüphesiz ki arkadaşlık sitelerinin varlığı ve çoğalması internetin gelişmesinde önemli rol oynadı. Cografyası , kültüreli ne olursa olsun her insan sosyalleşme gereği duyar, sevmek sevilmek ister. Düşüncelerini açıklayabileceği bir platform ister. Yeni arkadaşlıklar edinip insanlar arasında sevilen olmak ister. Tüm bunlar arkadaşlık sitelerinin gelişmesinde önemli sebepler arasında. Arkadaşlık uygulamaları içerisinde de en çok adını duyduğumuz hiç şüphesiz ki tinder. Yalnız bir nevi duygulardan uzak randevulaşma uygulaması olan Tinder da herkese hitap etmiyor.

Facebook’un ilk zamanları yani kurulduğu üniversite deki öğrencilerin kullandığı ilk yıllar , öğrencilerin birbirleriyle tanışmalarını sağlamaya yönelikti. O zamanlar adı “The Facebook” olan bu sitede, nice aşklar başladı, niceleri de başladığı gibi son buldu. Küresel çapta kullanılmaya başlandığında ise hepimizin bildiği okul arkadaşını bul konsept ile gerçek amacından saptı ve sosyal medya adında yeni bir gerçekliğin kurulmasına neden oldu.

Yıllık F8 geliştiriciler konferansını düzenleyen Facebook, ilk günlerine dönme hevesini taşıdığı Secret Crush özelliğini duyurdu. İnsanların ilgi duydukları diğer insanlarla eşleşmelerini ve özel olarak konuşmalarını sağlayan Secret Crush, yakında platformun yeniden canlanma sürecinin bir parçası olacak. 90 lı kuşaklara hitap etse de 2000 li lerin okadar da rağbet etmediği facebook bu yeni hamle de başarılı olabilecek mi görücez zamanla.

Peki , Facebook Secret Crush nasıl çalışıyor?

Secret Crush’ın çalışma mantığı aslında çok çok  basit. Orjinal bir fikir mi dersiniz o da değil… Sistem şöyle çalışıyor Arkadaş listesinde bulunan ve hoşlaştığınız, kanınızın kaynadığı 9 kişiyi Secret Crush listenize ekliyorsunuz. Bu listeyi sadece siz görüyorsunuz. Eğer bir başka kişinin Secret Crush listesine eklenirseniz, Facebook size şu şekilde bir bildirim gönderiyor.

“Bir arkadaşın seni Secret Crush listesine ekledi”

Bu bildirimde kimin sizi listeye eklediğini bilmiyorsunuz. Ancak sizi listesine ekleyen kişi, sizin de Secret Crush listenizde bulunuyorsa, eşleşiyorsunuz. Yani iki farklı kişi, habersiz şekilde birbirlerinin Secret Crush listesine girerse eşleşme yaşanmış oluyor. Böylece her iki kişi de eşleşmeyi bildirim olarak alıyor, bu kez isimleri açık şekilde görüyorlar.

Eğer sevginiz tek taraflıysa, karşınızdaki kişinin Secret Crush listesine giremediyseniz, platonik aşkınız Facebook algoritmalarında yaşamaya devam ediyor. Ama gerçeğe dönüşmesi rüyadan öte değil.

Facebook: “Seviyorsan git konuş bence”

Facebook’un karşılıklı ekleme olmadığı sürece isimsiz bildirimler göndermesi, özelliğin hızlı şekilde yaygınlaşmasını sağlayacaktır. Birisinin sizden hoşlandığını duymak, çoğu insan için merak ve ilgi uyandırıcıdır. Kim olduğunu öğrenmek isteyenler Secret Crush özelliğini kullanmak zorunda kalacak Böylece de Facebook’un planı da tamamlanmış olacak.

Secret Crush, başka uygulamalardan uyarlanmış bir özellik:

Tinder ve benzeri platformlar, insanların geçici süreyle ilişki yaşamalarına yönelik. Hatta tinder da günlük yaşanan aşklar sonucu yaşanan cinayetlerde gazetelerde yerini almıyor değil. Sonuçta buluştuğunuz insanı gerçekten tanayacak zamanınız olmuyor. Secret Crush ise tam tersine karşılıklı olarak duygulara sahip olduğunuz kişilere ulaşmayı sağlıyor. Belki aynı kişiyi yıllardır takip ediyorsunuz ama bir türlü açılamıyorsunuz. İşte burada Secret Crush özelliği can siparane şekilde karşınıza geliyor. Bu özelliğin kökeni aslında Facebook’un bir zamanlar en dişli rakiplerinden olan Friendster’e kadar uzanıyor. Hatta Wired’a göre 2007 yılında Princeton Üniversitesi öğrencileri arasında da GoodCrush adında benzer bir servis kullanılmıştı.

Facebook’un Dating ve Secret Crush ile ilgili açıkladığı bir diğer ilginç detay ise reklamlar. Firma, Secret Crush ile elde ettiği verileri, hedefli reklamlar için kullanmayacağını söyledi. İnsanların özel duyguları ve hisleri hakkında reklamlar görmesi fazlasıyla rahatsız edici olabilirdi doğrusu.

Secret Crush özelliği şimdilik Güney Amerika ve Güney Asya bölgelerindeki ülkelere açılacak. Zamanla bu özellik, ülkemiz dahil tüm global pazarda kullanımda olacak.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.