En İyi Video Paylaşım Siteleri Listesi 2022

Videolar son zamanlarda sosyal medyanın vazgeçilmezi olmuş durumda. Hemen hemen her platformda insanların yüklediği videolar bir şekilde karşımıza çıkıyor. Kimileri yüksek beğeniler ve paylaşımlar elde ederken kimileri ise yok olup gidiyor. Tutan videolar , video sahibine belli bir popülerite , takipçi ve hatta maddi getiriler sağlayabilmektedir. Durum böyle olunca da insanların videolarını güvenle yükleyip paylaşabilecekleri ve geniş kesimlere hitap edebilecekleri sosyal medya video paylaşım sitelerine ihtiyaç duyuluyor. Bu yazımızda sizler için En İyi Video Paylaşım Siteleri Listesi hazırladık. Aşağıdan en iyi ve en büyük video paylaşım sitelerini bulabilirsiniz.

Video Paylaşım Sitesi Nedir ?

Video paylaşım sitesi , kullanıcıların videolarını güvenle yükleyebileceği ve yüklediği videolar sonucunda çeşitli link ve embed kodları vererek , videolarını paylaşma seçenekleri sunan sitelerdir. Kullanıcı genellikle bir bu site üzerinde bir profil oluşturur daha sonra videosunu yükler ve takipleştiği kişilerle ile videosunu paylaşır.

Video paylaşım sitesi kurmak

Video paylaşım sitesi kurmak için ya iyi bir yazılımcı ile anlaşmalı ya da hazır video cms sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Hazır video cms sistemleri arasında öne çıkan en iyi yazılım bizce PHP Melody yazılımı. Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunan bu hazır video paylaşım scriptine buradan ulaşabilirsiniz.

En Popüler ve En İyi Video Paylaşım Siteleri / Platformları

  • YouTube
  • Vimeo
  • TikTok
  • Twitch
  • DailyMotion

1. YouTube

Video paylaşım siteleri arasında YouTube, özel bir yere sahiptir. Google tarafından 2006 yılında satın alınan YouTube, kullanıcılara alakalı içerik önerme ve platformunda barındırılan videoları izlettirme konusunda oldukça başarılıdır. YouTube, içerik oluşturucularına reklamlar vasıtası ile para kazanma imkânı da veriyor.

YouTube kanalından para kazanmak için ilk olarak kanalı Google AdSense’ın reklam kriterlerine uyumlu olacak şekilde düzenlemek gerekiyor. Kanal, Google AdSense’ın reklam kriterlerine uygun bir biçimde düzenlendiğinde başvuruda bulunmak gerekiyor.

YouTube’un geçtiğimiz yıllarda aldığı bir kararla kanaldan para kazanmak için kanalın en az 1000 aboneye sahip olması da zorunlu hâle gelmiştir.

YouTube’da hesabınızı doğrulamadan önce maksimum 15 dakikalık ve 20 GB boyutunda videolar yükleyebilirken hesabınızı doğruladıktan sonra maksimum 12 saat ve 128 GB boyutunda videolar yükleyebilirsiniz. MOV, MPEG4, MP4, AVI, WMV, MPEGPS, FLV, 3GPP, WebM, DNxHR, ProRes, CineForm, HEVC (h265) dosya türleri, YouTube’un desteklediği dosya türleridir.

2. Vimeo

YouTube, dünya çapında en popüler video paylaşım sitesi olsa da Vimeo gibi ona rakip olabilecek siteler hâlâ vardır. Vimeo, YouTube’dan farklı olarak videoların başında ya da ortasında reklam çıkarmamaktadır.

İçerik oluşturucuları HD videolar yükleyebilir. Ücretsiz sürümde maksimum haftalık 500 MB yükleme sınırı vardır. Vimeo, video içerik üreticileri için pek iyi bir seçim olmayabilir çünkü ücretsiz plan oldukça sınırlayıcıdır.

Videoları birden fazla video paylaşım sitesine yüklemek harika bir tanıtım yöntemidir. İzleyicilere en az müdahalede bulunan Vimeo’ya kaliteli videolar yüklemek, markanıza olan ilginin artmasına yardımcı olabilir.

3. TikTok

TikTok son zamanların en popüler video paylaşım platformudur. YouTube ve Vimeo’nun aksine çok kısa videolar içeren bir video paylaşım platformu olmasına rağmen Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya hitap etmektedir. Bu video paylaşım platformuna oyun, spor, komedi ve daha birçok kategoride videolar yükleyebilirsiniz.

TikTok’un öne çıkan özelliklerinden biri, video üretme işlemine sürekli olarak devam eden bir topluluğunun olmasıdır. Özellikle çeşitli Trend başlıklarda çekilen videolar Tiktok Keşfet özelliği ile birlikte milyonlarca gösterime ulaşabilmektedir.  TikTok’un  kitlesi her geçen gün büyümektedir. TikTok, kullanıcıların ücretsiz olarak dinleyebilecekleri sayısız müziğe ve sese sahiptir. Videolarınıza verebileceğiniz sayısız efekt vardır.

4. Twitch

Twitch, oyun odaklı canlı yayınlar için oluşturulan bir platformdur. Kullanıcılar, Twitch‘in premium planında videoları reklamsız olarak görüntüleyebilir. Twitch’de büyük turnuvaları izleyebilir, oyun eşliğinde yapılan sohbetlere katılabilir ve platformun kullanıcılarının oynadığı oyunları izleyebilir ya da oyuncuların oynadığı oyunları inceleyerek yeni oyunlar keşfedebilirsiniz.

5. DailyMotion

Gittiikçe popülerliğini kaybetse de video paylaşım siteleri arasında DailyMotion, bir başka popüler ve köklü video paylaşım platformudur. DailyMotion, kullanıcıların video görüntülemesine, yüklemesine ve paylaşmasına imkân tanımaktadır. Kullanıcılar, maksimum 60 dakika uzunlukta ve maksimum 2 GB dosya boyutunda videolar yükleyebilir.

DailyMotion, “.3gp, .avi, .divx, m4v, .mkv, .mov, .mp4, .mpeg, .mpg, .ogg, .wmv” dosya türlerini desteklemektedir.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.