e-Çiftçi gov tr : Çiftçi Hizmet Portalı

İnternetin kullanımı arttıkça ihtiyaçlarında karşılanması için internet kullanımı artmaya başladı. E-devlet ile bir çok vatandaşlık işlemi yapılabiliyorken bu kez de çiftçilerimiz için müjdeli haber geldi. Çiftçilerin destekleme programlarına daha kolay başvurabilmeleri adına, Tarım ve Orman Bakanlığınca geliştirilen e-Çiftçi uygulamasının bugün itibarıyla devreye girdiği bilgisi geldi. Böylece çiftçilikle uğraşanların daha kolay şekilde destekleme programlarına başvurabilecekleri aktarıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen e-Çiftçi Portalı ile çiftçiler, pek çok konuda bilgiye ulaşmanın yanında, destekleme başvurularını da buradan kolaylıkla gerçekleştirebilecek.

E-Çiftçi Uygulaması üzerinden ne gibi işlemlere erişim olacak ? 

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,  “e-Çiftçi, tarımsal alanda faaliyet gösteren çiftçilerin işletmeleriyle ilgili bilgilerin yer aldığı ve bu bilgilere, bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden erişebilmelerine imkan sağlayan bir portaldır. Bu portal üzerinden e-Çiftçi Portalı’na giriş yapan kullanıcı, işletmesinde kayıtlı tarım arazileri, bu parseller üzerinde kayıtlı olan ürün ile sahip oldukları hayvanların ırk, yaş ve cinsiyet bilgilerine ulaşabilecek. Ayrıca kullanıcılar, işletmelerinde kayıtlı büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile ilgili doğum, ölüm, hastalık, satış gibi bildirimlerini uygulama üzerinden yapabilecek ve hayvanlara yönelik tüm veteriner işlemlerini de takip edebilecek.” ifadelerini kullandı.

Bekir Pakdemirli açıklamalarını şöyle tamamladı: “Gelişen teknoloji ve vatandaşlarımızdan gelen talepler bu portal içinde entegre edilerek çiftçilerin kullanımına sunulacak. Çiftçiler, yapmış olduğu tarımsal faaliyetlere ait geçmişten bugüne kadar olan bilgilerini portal üzerinden raporlayabilecek. Bakanlık birimleri, bu uygulama üzerinden gerekli duyduğu konularda çiftçilere bildirimler göndererek onlarla anlık iletişim kurabilecek. Portal, 2 milyon 132 bin işletme, 33 milyon tarım parseli ve 64 milyon 700 bin baş (büyükbaş ve küçükbaş) hayvan varlığıyla birlikte kayıtlı ürün çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda dünyanın en geniş ve en kapsamlı tarım bilişim altyapılarından biri olma özelliğine sahip. Sisteme, bakanlık internet sitesi ile e-Devlet Kapısı üzerinden girilebilecek. Ayrıca e-Çiftçi Mobil Uygulaması, android telefonlar için uygulama mağazasından indirilebilecek. Çok yakında diğer mobil mağazalarda da yerini alacak.”

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.