Domain Uzantısının SEO İçin Önemi Nedir ?

Domain bir sitenin en önemli noktalarından biridir hiç şüphesiz ki. Peki domain uzantısının SEO için bir önemi var mıdır ? Açıkçası bu hep tartışılmaktadır.. Bu tartışmadaki son durumu sizler için toparlayıp bir sizleri aydınlatacak bir yazı hazırladık.. Lafı fazla uzatmadan konuyu anlatmaya başlayalım..

 

Domain alırken karar vermesi güç olan konulardan biri de domain uzantısıdır. Muhtemelen istediğiniz domain dana önceden alınmıştır. Ya almak istediğiniz domainden vazgeçip başka bir tane bulacaksınız ya da hiç bilmediğiniz bir domain uzantısı alacaksınız.. Peki domain uzantısının hiç duyulmadık olması sizin başarınızı etkileyecek mi ? Açıkçası okuduğumuz makalelerde  Domain uzantısının SEO için çok önemli olduğu söyleniyor. Ama bir kaç ekstra bilgi de vermemiz gerekiyor.

Seo Uzantısının önemli olmadığı durumlar

Örneğin bir site açtınız sağdan soldan makaleleri kopyala yapıştır yaptınız ve siteniz çok karışık yani içinde kendiniz bile kayboluyorsunuz , sitenin tam olarak neyden bahsettiği anlaşılmıyor. ne üzerine olduğu belli değil. . Bu sitenizin uzantısı ne olursa olsun başarılı olamazsınız. Diğer yandan çok temiz, sade, kopya olmayan tamamen size özgü bir içerikle .tk uzantısı bile arama motorlarında üstünüze çıkabilir.

Uzantı neden önemli?

Bir de şöyle bir durum olabilir. İki sitede orjinal içeriklerle adam gibi siteler  olursa biri .tk diğeri .com’luysa .com’lu site daha üstte olacaktır. Ayrıca insanların aklına da önce com lu olan gelecektir. Çünkü com lu adreslere bir alışkanlık vardır genel olarak. Kısacası .com’un önemi buradan geliyor.

Kullanıcı sitenize girdiğinde uzantısına çok dikkat etmez. Onun için önemli olan içeriktir. Girdiği içerikten ne kadar memnun kaldığı önemlidir. Tekrar gelmek istediğinde %90 .com uzantısına girecektir. Bu da SEO açısından oldukça önemli olan ziyaretçi sadakati gerçekleşmiş olacaktır.

Domain uzantılarının prestijini aslında yukardan da anlayabileceğiniz gibi kullanıcılar belirliyor. Bu cümle ne demek? Daha ayrıntılı anlatmak gerekirse .com.tr veya .com uzantısı .tk uzantısına göre çok daha pahalıdır. Pahalı olduğundan herkes bu domainleri alamamaktadır. Bu pahalı domainleri alan insanlar genelde kaliteli siteler yaptığından bu domainler daha popüler. Dikkat ederseniz .tk siteler genelde çöp sitelerdir. Bu yüzden domain alırken ucuza kaçmayın.

Ancak hiçbir zaman ucuz alan adları başarısız olacağı anlamına gelmiyor. Buradaki anlatmak istediğimiz olayı kısaca özetlememiz gerekirse ,  başarılı olmak için harcanan emektir. Popüler olmayan domain aldığınızda SEO’da başarılı olmak için biraz daha fazla emek harcamanız gerekecektir.

Unutmayın  , Her domain ile başarılı olunabilir. Yeter ki kaliteli bir site yapın. Herşey sizin elinizde.. ! 

domain-alirken-onemli

Yerel SEO İçin Bakıldığında:

Yerel SEO herhangi bir il veya bölge için yapılan çalışmalardır. Yani belli bir bölgede üstte çıkmak istiyorsanız örneğin İstanbul’u ele alalım, .istanbul uzantısını almak size çok avantaj sağlayacaktır. Ancak genel bir domain almak istiyorsanız .com ilk tercihiniz olmalı.

Gelelim Türkiye İçin En İyi Domain Uzantılarına ( Türkiye de en çok tercih edilen uzantıların sıralaması da diyebiliriz aslında )

  • .com (genel öncelik)
  • .com.tr (Türkiye için en önemli uzantıdır)
  • .gen.tr (Tr uzantısı olması sebebiyle etkilidir)
  • .net
  • .org
  • Diğer TR’li uzantılar
  • Diğer uzantılar

İnternette konuyla ilgili araştırmalar yaparsalar özet olarak anlatılanların yazdıklarımız olduğunu göreceksiniz. Sizlerde yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz..

 

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.