Domain Ticareti Yapabileceğiniz En İyi 5 Platform

Eğer çok fazla kişi tarafından bilinmeyen bir ticaret yöntemi arıyorsanız domain satışı bu konuda sizi tatmin edebilir. Ülkemizde pek bilinmese de , Fikirlerinizi paraya dönüştürmenin en kolay yollarından biri olarak görebileceğimiz domain ticareti, tüm dünyada getirisi yüksek bir ticaret yöntemi. Domainin türüne göre oldukça yüksek meblağlar kazanabileceğiniz bu yöntem sayesinde kısa sürede alıcı bulabilmeniz mümkün. Sizlerin işini kolaylaştırma adına ,domain ticareti yapabileceğiniz en iyi 5 platformu sıraladık.

Satın aldığımız domainlerden iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız küçük bir tüyo ile başlayalım önce yazımıza. Sahip olduğunuz domainin kısa , ilgi çekici ve akılda kalıcı olması güzel kazançlar elde edebilmeniz için önemlidir. Aynı zamanda markalaşmaya uygun ve anahtar kelime içeren domainlerde kısa sürede müşteri bulabilmeniz için önemlidir. Bu şekilde bir domaininiz varsa veya keşif ettiyseniz hemen alıp aşağıda belirtilen platformlarda satışa çıkabilirsiniz.

1. Sedo

Sedo

Eğer Dünya çapında popüler bir site arıyorsanız Seda size göre. Bu platform sizlere alan adı satma ve satış gerçekleşene kadar gelir elde etme şansı sunuyor. Alan adlarınızı Sedo NS’lerine yönlendirerek park edebileceğiniz ve satış süresi boyunca para kazanabileceğiniz platformda bu yöntem neredeyse tüm kullanıcıları tarafından kullanılmakta.

Ödemelerinizi bankaya veya PayPal hesabınıza yapan platformda dilediğiniz ödeme yöntemini tercih edebilirsiniz. Yalnız belirtmekte fayda var ki , PayPal ülkemizde kullanılamıyor fakat yurt dışında yaşıyorsanız bu yöntemi tercih etmenizde herhangi bir sakınca yok. Alan adlarınızı ücretsiz olarak listeleyebileceğiniz platformda;

Peki bu işte Sedo ‘nun karı ne derseniz o da sizden çeşitli oranlarda komisyon alıyor.

  • Alan adınızı park edip sabit fiyat belirlediğinizde: %10
  • Hemen al veya teklif yap yöntemi ile: %15
  • Açık artırma seçeneğinde: %15
  • SedoMLS ortakları aracılığıyla satış yaptığınızda: %20 komisyon alınmaktadır.

2. GoDaddy

GoDaddy Alan Adı Satış

Televizyon ve youtube reklamlarını da hesaba katarsak Sedo dan daha popüler olduğunu ve yine global anlamda hizmet sunduğunu söyleyebiliriz. Belki Godaddy ‘i daha çok alan adı ve hosting sağlayan bir firma olarak biliyor olabilirsiniz ama bu platformda alan adı satışıda mevcut. Yıllık 14.99 TL ücret ödeyerek satın alabileceğiniz üyelik sayesinde alan adınızı satışa çıkarabileceğiniz platformda açık artırma veya hemen satın al seçeneklerini kullanabilirsiniz. Komisyon oranları ise ABD doları üzerinden hesaplanıyor ve %10-20 arasında değişiyor.

3. AlanAdlari.com

AlanAdlari.com

Global firmalardan sıyrılıp benim param yerli firmalarda kalsın diyorsanız alanadlari.com size göre. Türkiye’de aktif olarak kullanılan ve oldukça kullanışlı bir arayüz sunan AlanAdlari.com platformunda, domainlerinizi açık artırma, hemen al veya teklifli hemen al seçeneklerini kullanarak listeleyebiliyorsunuz.

Satışlarınızda sabit 25 TL hizmet bedeli ve ek satış kanalları vasıtasıyla gerçekleştirilen satışlardan %5 + 25 TL hizmet bedeli alınıyor. Ayrıca; hesabınıza domain ekleyebilmek için ücretli yatırımcı üyeliği satın almanız gerekiyor.

4. Domain Yurdu

Domain Yurdu

Alanadlari.com gibi Türkiye’de aktif olarak kullanılan domain satış platformlarından bir diğeri de Domain Yurdu olarak öne çıkıyor. Birçok yatırımcının tercih ettiği platformda en güzel yan , ücretsiz olarak üyelik ve ilan ekleme imkanı bulunuyor. Böylece, alan adlarınızı ek ücret ödemeden listeleyebiliyor ve alıcılara daha kolay ulaşabiliyorsunuz. Yaptığınız satışlardan talep edilen edilen komisyon oranları ise şu şekilde;

  • 0-9999 TL arası: %10
  • 10.000-99.999 TL arası: %8
  • 100.000 TL ve üzeri satışlarda: %5
  • Ayrıca; tüm işlemlerde satıcıdan 100 TL komisyon alınıyor.

5. Natro

Natro domain satış

Domain, hosting ve ek hizmetler satın alabileceğiniz bir platform olan Natro, alan adlarınızı satabileceğiniz bir sayfayı sizlere sunuyor. Çeşitli domain satış platformları arasında belki de en hesaplı olanlardan biri de Natro. Çünkü Firmadan alacağınız com, net ve org uzantılı domainleri satabileceğiniz platformda, domainlerinizi ücretsiz olarak listeleyebilirsiniz. Satışlarınızı hemen al seçeneğiyle gerçekleştirebileceğiniz platformda başarıyla gerçekleşen tüm satışlardan %5 komisyon alınıyor. Bu oran şimdiye kadar yazdığımız platformlar arasındaki en düşük oran.

Sizlerin bildiği ve burada listede olmayan domain satış platformlarını da bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

 

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.