Değiştirmeniz Gereken 5 Önemli WhatsApp Ayarı ( iphone için )

Mesajlaşma uygulamaları denince akla ilk gelen seçeneklerden biri hiç şüphesiz olan WhatsApp an itibariyle milyonlarca kullanıcıya sahip devasa bir platform. Mesajlaşma programı denince ilk akla gelen program olan Whatsapp yapılan ölçüm ve araştırmalara göre her ay 700 milyon yeni kullanıcıyla buluşuyor.

Yeni bir cihaz aldığınızda ilk yüklediğiniz programlardan biri olan Whatsapp ta pratik bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz birkaç ayar ile mesajlaşma deneyiminizi bir üst kademeye taşıyabilirsiniz. Son derece basit adımlardan oluşan bu ayarlar, hem güvenliğinizi hem de kullanım alışkanlıklarınızı çok daha iyi bir seviyeye getirecek.

Lafı daha fazla uzatmadan bahsettiğimiz 5 ayarı sizlerle paylaşalım..

1- Gelen medya dosyalarını saklamayın

WhatsApp’ta varsayılan ayarlar arasında sunulan bu özellik zaman zaman güvenlik sorunlarına yol açabiliyor. WhatsApp üzerinden bize gönderilen herhangi bir görüntü ne yazık ki otomatik olarak albümlerimize kaydediliyor. Şayet başkası tarafından görülmesini istemediğimiz bir görüntüyse ve silmeyi unutmuşsak başımızı ciddi bir şekilde derde sokabilir. Ayrıca telefon hafızasında da yer kapladığını belirtmek isteriz. Sonuçta günümüzde whatsapp üzerinden yediğimiz içtiğimiz gezdiğimiz gördüğümüz herşeyi paylaşır duruma geldi ve bu da haliyle depomuzu ciddi derecede zorluyor.

Neyse ki bu durumun önüne geçmek mümkün. Üstelik çok basit bir ayar sayesinde!

WhatsApp üzerinden gelen fotoğrafların otomatik olarak kaydedilmesini engellemek için;

WhatsApp > Ayarlar > Sohbet Ayarları > Alınan medyayı sakla (kapatın)

Bu işlemden sonra gelen görüntüler sadece mesajlaşma penceresinde duracak, albümünüze kaydedilmeyecek.

2- Mesaj önizlemelerini kapalı tutun

Bir başka güvenlik açığı yaratan özellik olan mesaj önizleme, gelen mesajları bildirim olarak ekranın üst kısmında olarak gösteriyor. Yani bir mesaj geldiğinde mesajın içeriğini de sizlere gösteriyor. Böylece yanınızda duran babanız ya da ekranınıza bakan abiniz size gelen özel mesajı o an okuyabiliyor.  Şayet ciddi bir problem oluşturuyor bu durumda. Ailenin kabul etmediği özel dostlarımız olabilir sonuçta… 😉

Pek mesaj önizleme özelliğini nasıl kapatıyoruz?

WhatsApp > Ayarlar > Bildirimler > Önizlemeyi göster (kapalı tutun)

Bu işlemden sonra gelen mesajların hiçbiri önizleme olarak gösterilmeyecek ama bildirim olarak bir mesajınız olduğunu yine görebileceksiniz.

3- Konum servislerini açık tutun

Bildiğiniz üzere , Konum servisleri gereksiz uygulamalar için açık tutulursa cihazın bataryasını negatif yönde etkiliyor ve aşırı pil tüketimine sebep oluyor. Fakat WhatsApp ‘ı uygulamalar ile bir tutmamak gerekir. Bu yüzden WhatsApp için konum servislerini daima açık tutmanızı öneriyoruz. Bu özellik sayesinde o anki konumunuzu mesajlaştığınız kişilerle paylaşabilirsiniz.

WhatsApp’ta konum servislerini açmak için;

Ayarlar > WhatsApp > Konum (kullanırken açık konuma getirin)

4- Son görülme zamanını kapalı tutun

Gizliliği riske atan başka bir unsur olan son görülme zamanı görüşmek istemediğimiz kişilere yakalanma riskimizi oluşturuyor.Ama neyse ki bu özellik kullanıcı tarafından kapatılabiliyor. Genel olarak gizliliği ve güvenliği tehdit eden bir özellik olarak niteleyebiliriz. Belirtmek isteriz ki eğer bu özelliği kapatırsanız siz de karşı tarafın en son online olma zamanını göremiceksiniz..

WhatsApp’ta son görülme zamanını kapatmak için aşağıdaki adımları izlemek yetiyor.

WhatsApp > Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Son görülme > Hiç kimse

5- Otomatik sohbet yedekleme

WhatsApp’ın en faydalı özelliklerinden bir tanesi de bu. Sohbet yedekleme özelliği sayesinde kişilerimizle gerçekleştirdiğimiz sohbetler belirli aralıklarla yedekleniyor ve bu şekilde silinseler bile ulaşılabilir oluyorlar. Yedeklenen sohbetler iCloud hesabımız üzerinde depolanıyor.

WhatsApp > Ayarlar > Sohbet Ayarları > Sohbet Yedeği

Bu ayarı gerçekleştirdikten sonra sohbetleriniz sizin belirlediğiniz aralıklarda yedeklenecektir.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.