Chrome Uzantı Ekleme Sorunu Nasıl Çözülür?

Web sitelerinde gezebilmemiz için web tarayıcılarına ihtiyacımız var. İnternet explorer ( yeni adı Edge ) , Mozilla Firefox ve Google ‘a ait olan Google Chrome bunların en bilinenleri. İnternet tarayıcını bize verilen varsayılan ayarları ile kullanabildiğimiz gibi , bir takım uzantılar ekleyip çıkararak daha kişisel hale getirdiğimiz şekilde de kullanabiliriz. Uzantı denilen tarayıcı eklentileri genelde tarayıcılara ait web storelarda mevcuttur ve interneti kullanmayı kolaylaştırıcı amaçlı olarak bulunurlar. Güvenlik önlemlerini arttıran Google aldığı yeni bir kararla birlikte Web Mağazası dışından yapılan (.crx) uzantılı dosyaların direkt olarak Chrome’a dahil edilmesini engelledi. Bu noktada çoğu uygulama zararlı olmasa dahi yüklemeye çalıştığınızda engelle karşılaşabiliyor. Yine de böyle bir sorun alıyorsanız çokta sıkıntı yaratacak bir sorun olmadığını söyleyelim çünkü hemen aşağıda bu sorunu nasıl geçeceğinizi anlatmaya çalıştık..

Öncelikle indirmek istediğiniz uzantıyı bulun ve bunu indirmeye çalışın. Dosyayı indirdiğinizde fark edebileceğiniz gibi ekranın hemen sol alt köşesinde indirdiğiniz bu içeriğin zararlı olabileceğine yönelik bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Bu uyarıya ‘Devam Et’ butonuna tıklayarak karşılık verin. Chrome bunun üzerine ” Vaayy demek kararlısın he ufaklık iyi bakalım ” diyecek

Bu butona basmanızın ardından uzantının eklenemeyeceğine yönelik ikincil bir uyarı ile daha karşılaşacaksınız. Burada Chrome tamamen sizin sabrınızı sınamaya çalışıyor sakın pes etmetin çünkü chrome oyunu kaybetmek üzere 😉 Çakalca sizi uyarıyor ve siz Bu uyarıyı da ‘Tamam’ butonuna basarak kapatıyorsunuz. Her ne kadar Chrome bu eklentiyi indirmemiş gibi göstermeye çalışsada bilinki bu uzantı artık sizin bilgisayarınıza indi.Belki indirilenler menüsünde gözükmüyor olabilir ama bilgisayarınızdaki Downloads klasöründe ( ya da indirilenler klasörü ) bu dosyanın inmiş olduğunu göreceksiniz.

Şimdi bilgisayarınızın ana ekranına dönün ve indirilenler klasörüne gidin. Burada en son indirilenler arasında (.crx) uzantılı bir dosya ile karşılaşacaksınız ki evet, bu indirdiğiniz dosyanın ta kendisi oluyor. Şimdi bu dosyayı bir süre için aşağıya atın ve Chrome’a dönün.

Chrome’un sağ üst köşesindeki üç noktaya basın ve açılan menüden ‘Ayarlar’ sekmesine giriş yapın. Hemen soldaki menüden ‘Uzantılar’ sekmesine tıklayın. Şimdi indirilenler klasörüne geri dönün ve indirdiğiniz bu uzantıyı, bu sayfaya sürükleyin. İşlem bittiğinde çıkan ekrandan ‘Ekle’ butonuna basın.

Bu adımların ardından eklemek istediğiniz uzantı başarılı bir şekilde güncellenmiş oluyor. Tabii bu yöntemin şu an için kullanılabilir olduğunu ancak Google’ın ilerleyen güncellemelerle birlikte bu çözümü ortadan kaldırabileceğini hatırlatalım. Bu durumda en güncel çözümler için bizi takip etmeye devam edin.

 

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.