Chrome ‘u Tamir Etme , Çökme Sorunu Çözümleri

Chrome hiç şüphesiz ki günümüzde en çok kullanılan web tarayıcısı durumunda. Bu kadar çok kullanılmasına rağmen kronikleşmiş bazı çökme durumlarına maalesef chrome yöneticileri çare bulamıyor. Bu durumda da tüm iş son kullanıcıya yani bizlere kalıyor. Eğer sizinde chrome web tarayıcınız sık sık çöküyorsa, onu nasıl tamir edebileceğiniz burada…

Eğer siz de Chrome un sık sık çökmesinden bıktıysanız ve artık onu terk etme durumuna geldiyseniz terk etmeden önce bir kez daha düşünmenizi ve burada belirttiklerimizi bir kez denemenizi tavsiye ederiz. Şimdi adımlara kolay dan zora gidecek şekilde anlatmaya başlayalım..

İlk Sorun Giderme Adımları

Chrome sıkça donuyor veya çöküyorsa, onu tamamen baştan başlatmayı deneyin. Yani klasik çözüm yöntemi olan kapat – aç o düzelir deyimi burada da karşımıza çıkıyor. Bunun için Menü > Çıkış yolunu izleyin veya Ctrl + Shift + Q‘ya basın. Pencerenin köşesindeki X’e basarak kapatırsanız, ayarlarınıza bağlı olarak Chrome arka planda çalışmaya devam edebiliyor. Bu yüzden önerdiğimiz yolu izleyin.

Sonraki adımda Chrome’da nelerin açık olduğunu kontrol edin. PC’nizdeki RAM miktarı kısıtlıysa, web siteleri kilitlenebilir. Kullanmadığınız sekmeleri kapatın ve indirmeleri duraklatın. Bilgisayarınızdaki diğer programları da kapatmayı deneyin.

Yardım > Hakkında > Google Chrome hakkında yolunu izleyerek güncellemelerin alınıp alınmadığını kontrol etmek, iyi bir fikir olacaktır.

İleri Düzey Adımlar

İlk adımlar sorunu çözmediyse, daha detaylı işlemlere bakabiliriz.Yani biraz daha usta işi çözümlere bakalım şimdi.  Menü > Daha fazla araç > Uzantılar sayfasında hangi eklentileri yüklediğinizi kontrol edin. Kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakın veya kaldırın. Unutmayın ki herşeyin fazlası zarardır. Çok fazla eklenti tarayıcınızı yavaşlatabileceği gibi kötü niyetli eklentiler, Chrome’un çalışmasını olumsuz etkileyebilir.

Eklentileri tek tek devre dışı bırakmak istemiyorsanız, bir gizli gezinti penceresi açın. Gizli mod, varsayılan olarak tüm eklentileri devre dışı bırakacaktır. Burada bir web sitesinin eklenti yüzünden çöküp çökmediğini kolayca anlayabilirsiniz.Eğer yine çökme yaşıyorsanız sorun chrome eklentilerinden değildir boşuna vakit harcamayın tek tek kapatıp aktif etmekle..

Zararlılara Karşı Tarayın

Elbette Chrome sorunlarının tamamı zararlılardan kaynaklanmıyor ancak bu olasılığı hesaba katmanızda fayda var. Chrome’un dahili bir zararlı tarayıcısı var ancak Malwarebytes ile tarama yapmanız daha iyi.

Uygulama Çakışmalarını Kontrol Edin

Chrome’un yeni bir işlevi sayesinde PC’nizdeki diğer uygulamaların tarayıcınızı olumsuz etkileyip etkilemediğini anlayabiliyorsunuz. Bu işleve ulaşmak için Menü > Ayarlar yolunu izleyin ve Gelişmiş’e tıklayın. En aşağı kaydırın ve Uyumsuz uygulamaları güncelle veya kaldır üzerine gelin. Buradaki uygulamaları kaldırma kararını vermek size kalmış. Örneğin Chrome’a göre Malwarebytes Premium soruna yol açabiliyor ancak bizce yazılımı kaldırmaya değmeyebilir.

Başka Tarayıcıda Deneyin

Belirli bir siteyi açamıyorsanız, bu sorunu sadece Chrome’da yaşadığınızı doğrulamak için siteyi Firefox, Edge gibi bir tarayıcıda açmayı deneyin. Web sitesi diğer tarayıcılarda açılıyorsa, sorun Chrome ile ilgili demektir.

Farklı Bir Profil Oluşturun ve Chrome’u Baştan Yükleyin

Belki de sorun sizin profilinizdedir. Yeni bir tarayıcı profili oluşturun ve sorunun düzelip düzelmediğine bakın. Eğer sorun hala çözülmüyorsa, bir sonraki adımda Chrome’u sıfırlamalı veya baştan yüklemelisiniz.

Dahili sıfırlama işlevine Menü > Ayarlar > Gelişmiş > Ayarları orijinal varsayılanlarına geri yükle üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu işlev, yer işaretlerinden geçmişe, kayıtlı parolalardan ayarlara her şeyi sıfırlayacaktır. Kısacası Chrome u fabrika ayarlarına geri döndürmüş olacaksınız..

Chrome Hiç Başlamıyorsa

Görev yöneticisinde chrome arkaplanda çalışıyor gözükebilir. En iyisi bunu kontrol edelim ve çalışıyorsa kapatalım. Bunun için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak görev yöneticisini açın ve listede Google Chrome’u veya chrome.exe’yi bulmaya çalışın. Bulursanız, sağ tıklayın ve Görevi sonlandır üzerine tıklayın. Böylece zaten çalışan chrome u durdurmuş oldunuz. Şimdi tekrardan açın bakalım gelecek mi.

Chrome hala açılmıyorsa, PC’nizi baştan başlatmayı deneyin. Bu da sorunu çözmezse, Chrome’u kaldırıp baştan yüklemeniz gerekiyor.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.