Bir Dev Daha Sona Geldi : StumbleUpon Kapanıyor !

Gerçekçi olmak gerekirse “StumbleUpon” günümüzde özellikle Türkiye de çokta bilinen bir site değil. Hatta bazılarınız “StumbleUpon ne ki?” diye düşünürken bazıları da “hala açık mı o site?” diyenlerde vardır.

2001 yılında hayatına başlayayan Reddit ve Digg gibi devler ile beraber sosyal paylaşım kültürünün temellerini oluşturan StumbleUpon hakkında üzücü haber kurucu ortaklardan Garrett Camp tan geldi.Garrett Camp kapanış haberini bir blog yazısıyla duyurdu.

StumbleUpon , Garrett Camp ‘ın belirttiği gibi içerisindeki tüm veriler ile kaybolmayacak aslında. Bunlar farklı bir platform olan Mix ‘ e tanışanacak. Garrett Camp, mümkün olduğunca rahat bir geçiş sağlayabilmek amacıyla  Mix ile entegrasyonu sağladıklarını ve 30 hazirana kadar StumbleUpon’da bulunan paylaşımlarınızı, ilgi alanlarınızı ve etiketlerinizi aktarabileceğinizi ve Mix üzerinden devam edebileceğinizi belirtiyor.

Sosyal paylaşım platformları arasında ilk çıkanlardan biri olan StumbleUpon ciddi bir trafik ve keşif kaynağıydı. StumbleUpon sayesinde Popüler paylaşımlar arasına giren bir siteniz veya yazınız çok değerli kişilere ulaşabiliyor veya sadece sitede gezinirken normalde erişemeyeceğiniz değerli, filtrelenmiş içeriklere erişebiliyordunuz.

Reddit ve Digg hala popülerliklerini korusalar da StumbleUpon bunu maalesef sağlayamadı. Daha güncel bir platformdan örnek verecek olursak ProductHunt, şu anda özel bir alana hitap eden bir StumbleUpon örneği diyebiliriz.

StumbleUpon geçmişte garip bir hikayeye sahip. 2007 yılında eBay tarafından tam 75 milyon dolara satın alınan StumbleUpon oldukça ilginç bir kararla 2009 yılında ilk kurucularına ve yatırımcılarına iade edilmişti . Bu satış sonrası yeni yatırım bulmakta zorlanan Camp 2015 yılında da çoğunluk hisselerini yatırımcılardan satın almıştı. Camp’in 2015 yılında aldığı bu kararla beraber kurduğu Expa isimli şirket, aynı dönemlerde Mix’i ortaya çıkardı.

Mix,şuan da  mobil cihazlar için öğrenen bir içerik keşif uygulaması olarak hizmet veriyor ve StumbleUpon’un kapanma kararıyla beraber veri transferlerinde destek olacak. Aslında bir bakıma 2015 yılında bu kapatma kararının temelleri atılmış gibi görünüyor. (Bu arada sizlere bilr bilgi daha verelim , Garrett Camp aynı zamanda Uber’in kurucu ortaklarından biridir.)

Her güzel şeyin bir sonu vardır deyişi StumbleUpon ile bir kez daha kendini doğrulamış oldu.Garrett Camp gelecekte bizim için yine çok anlam ifade edecek yeni projelere zaman ayıracağını belirtiyor, umarım ilerleyen dönemlerde en az StumbleUpon kadar fayda sağlayacak yeni projeler görebiliriz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.